Az ausztriai Tirolban, Kundl közelében található a Kundler Klamm, magyarul a Kundli szurdokvölgy, mely az eddig meglátogatott szurdokokhoz képest a legkönnyebben megközelíthető és bejárható.
A különleges természeti képződmény kialakulását egy legenda magyarázza el, melynek több változata is kering az interneten és a köztudatban.
Gonosz és veszélyes sárkány, hős lovag, félelmet nem ismerő harc, majd a győzelem kellett ahhoz, hogy ismét béke legyen Kundlban. A vad küzdelem során pedig kialakult a Kundl-szurdok!
Mi Dénessel vonattal érkeztünk Kundl állomásra Jenbach irányából, hogy Kundl településen keresztülsétálva felfedezhessük a Kundl-szurdokot. Az évmilliók alatt kialakult völgyet néhány 1914-ben járhatóvá tették a lovaskocsik számára, hogy Wildschönauból könnyebben elérhetővé váljon az Inn folyó völgye. Az itt átvezető úton az akkori mértékkle nézve komoly teherforgalom zajlott a képek tanulsága szerint, a lovak télen-nyáron fát fuvaroztak az erdőkből Kundlba.
A kiépített útvonalon a szurdok legendáját elmesélő információs táblák találhatóak, azonban ha időrendben szeretnénk ezeket olvasni, az ellenkező irányból, Wildschönauból kell indulnunk. Mivel mi Kundl felől jöttünk, a legenda csak a túra végén nyert értelmet, miután a teljes történetet megismertük. Itthon utánanézve és a darabokat időrendi sorrendbe téve egy évszázados legendát ismertünk meg.
Kundl
Kundl az Inn folyó völgyében, az Inn folyó partján található kis falu. A településtől keletre találtak néhány hamvasztásos sírt más maradványokkal, amelyek a La Tène-i kultúrából származnak, és amelyeket ma az innsbrucki Landesmuseum Ferdinandeumban állítanak ki. Ezek a legrégebbi leletek, melyek azt bizonyítják, hogy emberek éltek ezen a helyen már évezredekkel korábban is.
Kundlt először Arno salzburgi püspök említi 788-ban egy névjegyzékben ad Quantalas néven, ami annyit jelent, hogy a fehér folyónál. Innen eredhet a vásárváros jelenlegi neve is. 1213-ban a Kummersbrucker nemesi család a kundli várban lakott, amelyből mára csak a romok maradtak meg. A 15. és 16. században a bányászat egyre nagyobb jelentőségre tett szert, amiről néhány mai utcanév (pl. Hüttstraße, Schieferrollstraße) még ma is tanúskodik.
1658-ban Bartlmä Plank sörfőzdét alapított, amely a Kundler Bier-t állította elő. Ezt a sörfőzdét 1946-ban gyógyszergyárrá alakították át, új nevet is kapott, így született a Biochemie Kundl, mely ma a Sandoz csoport része.
Kundl címerében egy sárkány látható, ez is a régi legenda megőrzésének egy jól látható formája.
A Kundl-szurdok legendája
A szurdok kialakulását legendák mesélik el, melyek helyenként eltérnek egymástól. Én kettőt is találtam az interneten, melyek nagyrészt fedik egymást, néhány elemében azonban különbözőek.
A Kundl-szurdok részletesebb legendája szerint Wildschönau magas völgyét egykor egy hegyi tó borította. A tiszta víz titokzatos és hátborzongató volt az itt élő emberek számára, akik néha furcsa dalokat hallottak a tó irányából, mikor ködfoszlányok kúsztak a víz felett.
A szurdok történetét bemutató kis képkiállítás
Amikor eljött a tavasz, és a jégtakaró elolvadt, manók és sellők lágy énekei csendültek fel. Két pásztorfiú a vízparton birkákat legeltetett, és hallgatták a dalokat, majd az édes hangoktól megrészegülve elaludtak. A tündérek elragadták őket, hogy megmutassák nekik a tó fenekén élő hátborzongató lényt. A lénynek olyan hatalmas szemei voltak, mint a szekérkerekek, tekintete tüzes volt. Ennek figyelmeztetésnek kellett volna lennie a völgy lakói számára.
A Kundl-szurdok bejárata, a túra egy fahídon keresztül kezdődik
Az első vízlépcső a szurdokban, közvetlenül a bejárat közelében
Abban az időben háború dúlt az Inn-völgyben, és Kummersburg lovagjai a vitatott föld védelmére hívták az erős wildschönaui parasztfiúkat.
Egy nap a semmiből az egyébként nyugodt hegyi tó féktelen áradássá változott - házmagasságú hullámok zúdultak a partra. Hirtelen egy szörnyűséges sárkány jelent meg az áradatból. Megmutatta félelmetes fogait és végtelen haragra gerjedt miközben hatalmas csápjaival csapkodott. Rettenetes sárkány volt, amilyet ember még soha nem látott. A szörnyeteg végigúszott a parton, és az útjába kerülő kecskéket és birkákat felfalta. A magas völgyben élő emberek félelmükben a védelmező hegyi erdőbe menekültek.
A patakmederben most nem sok víz csörgedezett. Néhány turista beljebb merészkedett, aminek még örültem is, hiszen így jól érzékelhető a szurdok oldalának magassága
A szurdokon átvezető út jól kiépített, sem lépcsők sem meredek kaptatók nem törik meg, így akár babakocsival is végigjárható
A dühös sárkány híre elterjedt, és amikor a legerősebb wildschönaui parasztfiú is hallott róla, otthagyta a harcokat az Inn-völgyben, és népe segítségére sietett. Felvette a harcot a szörnyű fenevaddal, és élet-halál harc alakult ki közöttük. A sárkány majdnem győzött, de ekkor a bátor legény belevágta kardját a sárkány szívébe, és így halálosan megsebesítette. A szörny dühében elmenekült, és kétségbeesésében átvágta a Kragenjochtól nyugatra lévő sziklás hegygerincet, létrehozva a szurdokvölgyet. A tó az újonnan létrejött szurdokon át az Inn-völgybe ömlött. A sárkány ezután ezer darabra tört, és a teteme szörnyű ördögi és pokoli kénes szagot árasztott.
Ez volt a Kundl-szurdok legendája, a hagyomány szerint így jött létre a hegyi tó helyén Wildschönau és a Kundl-szurdok.
A gyalogút jól kiépített és csak enyhén emelkedik az út folyamán
Néhány helyen dróthálók védik az erre járókat a magasból leeső kődaraboktól
Az út során két kisebb alagúton is áthaladtunk
Változatos sziklaformák, melyek az évmilliók alatt alakultak ki
Az út vége, visszatérés a civilizációba!
A szurdokon átfolyó Wildschönauer Ache patak
A szurdok túlsó végéhez közúti kisvonat is közlekedik Wildschönau irányából
Szurdok túra: Kundl - Kundler Klamm - Wildschönau
A tiroli Inntalt a Wildschönau-val összekötő Kundler Klamm igazi kezdő túrázók szurdokvölgye. Aki szurdoktúrát hallva szűk hasadékokra asszociál, amelyekbe alig esik fény, kalandos, sziklába vájt gyaloghidakon és keskeny pallókon átvezető utat képzel el, annak itt újra kell gondolnia korábbi tapasztalatait. A Kundler Klammon keresztül a Wildschönauer Ache mentén tett túra egy családbarát, nyugodt séta széles ösvényeken a víz mentén.
A túra az Inntalban fekvő Kundl városának legdélebbi csücskénél, egy parkolóból indul. A szurdokút elején egy rozsdás sárkányfarok és két kő található, amelyek a Kundl-szurdok legendájára utalnak.
Nem ez az egyetlen hely, ahol az út során sárkányokkal találkozunk, de a téma művészileg itt valósul meg a legjobban. A bejárat közelében egy nagy tábla régi fényképekkel, német és angol nyelven magyarázza el a Kundler Klamm történetét. Néhány itt kiállított szikla azt a sokféle kőzetet mutatja be, amelyekkel a túra során találkozni fogunk.
A szurdok bejáratához egy műemlékileg védett, fedett fahídon keresztül jutunk el. Ezt 1914-ben építették, miután 1912-ben elkészült a szurdokon átvezető út.
Ez az egykori út a jelenlegi túraútvonalunk. Mielőtt ez az út átvezetett volna a szurdokon, a völgy alján folyó patak segítségével szállították a fát a Wildschönauból az Inn-völgybe.
A szurdokút a hídon majd egy terméskőbe vájt alagútban folytatódik. Három kilométeres gyalogút vár az idelátogatókra, ami jó 100 méteres emelkedőt is jelent.
Az út kellően széles és bármikor könnyen járható, így valóban családbarát kirándulás. Ez a szurdokösvény még babakocsival vagy kerékpárral is végigjárható.
Néhány perc múlva balra egy keskeny mellékvölgy ágazik le egy kis patakkal. A völgy végén a patak vize egy keskeny, de elég magas vízesésen keresztül zuhan a szurdokba, majd a Wildschönauer Ache-ba.
A következő nevezetesség a Kundler Klamm fogadó, amelynek logójában természetesen szintén szerepel a sárkány. Sajnos azonban a fogadó már elhagyatott volt, régóta zárva tarthat már.
A fogadó (kép forrása: Penyigei Dénes)
A fogadó közelében található egy könnyen megközelíthető köves partszakasz is, amelyet pihenőhelyként és kőemberek építésére használhatunk. Vagy csak kavicsok gyűjtögetéséhez emlékként.
Télen azonban a szurdok zárva tart. November közepe és március vége között a fogadó mögötti szurdokút le van zárva a látogatók elől. Bár fizikai akadályt nem láttam, érdemes betartani elővigyázatosságból az ajánlást.
A szurdokút ezután lenyűgözően magas sziklafalak mentén vezet. Néhány méterrel az ösvény alatt a Wildschönauer Ache is többnyire elég széles völgyben folyik. Csak néhány helyen látunk zuhatagokat, amelyek egyébként a szurdokfolyókra jellemzőek.
A Wildschönauer Acht (kép forrása: Penyigei Dénes)
A Kundler-szurdok ingyenesen látogatható. A szurdokot heves esőzések után is lezárhatják. A szurdok Kundl melletti bejáratánál lévő ingyenes parkolóban és a szurdok végén, a Bummelbahn megállónál találhatóak illemhelyek.
Időtartam és nehézség:
A szurdok bejáratától a fogadóig csak kb. 15 perc séta, a szurdok teljes, nagyon könnyű útvonala egy jó óra alatt kényelmesen bejárható. Ugyanennyi időt tervezhetünk a visszaútra is. Az ösvény nagyon könnyen járható.
Magassági szint:
Kundl parkoló: 543 méter tenger szint feletti magasság;
A szurdok vége, ahol a közúti-vonat is megáll: 660 méter a tenger szintjétől.
A szurdokba való belépés előtt táblák figyelmeztetnek a lehetséges sziklaomlásra; táblák figyelmeztetnek az Ache vízszintjének hirtelen emelkedésére is. A parton többnyire nincsenek korlátok vagy egyéb biztosítékok, de az út végig nagyon széles.
Figyelmeztetések a szurdok bejáratánál (kép forrása: Wikimedia Commons)
A kutyák a szurdok elején, a fogadónál és a szurdok végén bemehetnek a vízbe.
A túra kavicsos utakon használható babakocsik számára is alkalmas. Az alpbachtal.at oldalon kerekesszékkel is alkalmasnak van leírva.
Megközelítése
Kundl az Inn folyó völgyében található Wörgl és Jenbach között. Mind közúton, mind vasúton könnyen megközelíthető. Autóval az Inntal autópályán a Wörgl-West csomópontnál tudunk Kundl felé lehajtani, vonattal pedig az Alsó-Inn völgyi vasútvonalon kell Kundl településig haladni az S4-es tiroli S-Bahnnal vagy regionalexpress vonattal Innsbruck vagy KLufstein irányából.
Megérkezés Kundl állomásra egy ÖBB 1144 sorozatú mozdonyos ingával. A kép hamarosan történelmi képpé válik, ahogy sorra érkeznek Tirolba a Siemens Ventusok
Kundl állomás Jenbach felé nézve
A Kundl-szurdok a Google térképén
Ha tetszett a bejegyzés, kövesd a blogot a Facebookon is!
Utolsó kommentek