A tiroli Zillertal völgyének jelentősége az idők során számtalanszor változott, míg napjainklban elsősorban a téli sportokról híres, korábban a természeti erőforrások és kedvező fekvése miatt volt jelentős.
Kilátás az az Abenteuer Goldbergbau múzeum teraszáról a Ziller patak völgyére. A távolban épp a Zillertalbahn ingavonata robog Zell am Ziller felé
Zellből a salzburgi érsekséghez a Gerlos-hágón át vezet a legrövidebb út, melyhez a Ziller-völgye is tartozott. Az átkelés azonban 1506-ban még nagyobb jelentőségre tett szert, mikor aranyat találtak Hainzenbergben.
Napjainkban a bányászat már megszűnt, azonban a régmúltnak egy érdekes bányalátogatást is tartalmazó program állít emléket.
A bánya története
Zell am Zillertől mindössze 3 km-re található Hainzenberget először 1303-ban és 1309-ben említik oklevelek "Haitzenperch" néven. A helynév jelentése: "Haizo hegye".
Hainzenbergben 1506-ban említenek először aranybányát. A 17. század elején új eljárásokkal a kőzet tonnánkénti 1 gramm aranyhozamát 10 grammra növelték. A nagyobb hozam miatt Salzburg és Tirol között vita alakult ki a bányászati jogokról. Ez 1630-ban majdnem háborúhoz vezetett, azonban sikeresen megegyeztek a közös kitermelésben. 1803-ban a bánya, mint az egész Zillertal, a tiroli uralkodók tulajdonába került. Az alacsony hozam miatt 1870-ben leállították a munkát. A bányászat újrakezdésére tett több kísérlet is kudarcba fulladt. Végül az elhagyatott létesítményt 1996-ban a bányászatot bemutató bányává alakították át.
A program
Zell am Ziller ajánlott látnivalói között szerepel a mindössze 3 km-re található bánya is, mint lehetséges program. Én már több forrásból is értesültem róla, hogy létezik, így ideje volt személyesen is felkeresnem. Szerencsére ismét akadt utitársam is egy itteni barát személyében.
A bányalátogatás egy kétórás program része, melynek során egy helyi idegenvezető Hainzenbergből egy utcai vonattal elszállítja a résztvevőket először a Wallfahrtskirche Maria Rast nevű katolikus templomhoz, majd a bánya bejáratához, ahol egy kisebb múzeum is megtekinthető. A tárna látogatása után visszatérve a kiindulási ponthoz, egy helyi sajtkészítő üzemet is megtekintettünk. A programot végül egy sajt- és sonkakóstoló zárta le. A kiindulási- és célállomáson egy kisebb állatkert is megtekinthető kecskékkel, malacokkal, nyulakkal és dámszarvasokkal.
A jegypénztár és ajándékbolt. A mi látogatásunk napján szerencsére nem volt tömeg
Egy lusta kövér malac az állatkertben
Aranymosó kicsiknek: A különböző magasságú vízmedencék finom szemcséjű homokkal vannak megtöltve, melybe különböző, nagyobb méretű hétköznapi ásványokat kevernek. Egy szitával átmosva a homokot így "kincsekre" bukkanhatunk, mint például pirit, ametiszt, rózsakvarc... Az igazi aranymosás azonban közel sem ilyen egyszerű és kényelmes
Dámszarvasok az állatkertben
Előállt az utcai vonat, mely egy átalakított traktor mozdonynak álcázva, hasonlóval minden nagyobb városban találkozhatunk
Kilátás a teraszról az indulás előtt, alattunk Zell am Ziller
Az első megálló, a katolikus templom
Útban a templom és a régi iskola felé
A következő megálló már az aranybánya bejáratánál volt
A kicsiny csoport az aranybánya felé tart
Belépés a bánya apró múzeumába, az oldalsó vitrinben a bánya oldalnézeti térképe volt néhány korabeli szerszámmal együtt
A bányaprogram elején rövid ideig felfelé gyalogoltunk egy kisebb házhoz, ahol néhány térkép és egykori bányafelszerelés volt megtekinthető. Itt kaptunk vízálló sárga védőruhát és sisakot is, hogy a ruhánk ne ázzon el és ne koszolódjon össze a túra során. Ez nem csak itt van így, az általam korábban bejárt bányáknál (Salzburg, Postojna...) is kaptunk védőfelszerelést.
A tárnákba való belépés előtt védőruhát kaptunk. A sisak engem kétszer is megmentett, az alacsonyan található keresztfákba nem nehéz beverni a fejünket...
Átöltözés után lesétáltunk és egy lezárt vasajtóhoz mentünk, melyet az idegenvezető nyitott ki. Azonnal megcsapott minket a hideg levegő, a kinti kb. 30 fokból mindössze 8 fokba léptünk át!
Bent a tárnában
Maga a látogatható tárna nem túl hosszú, pár száz méter, mely egy hatalmas üregbe vezet. Az idegenvezető beszéde után, mely az aranybányászat történetét mesélte el, egy vetítőgép egy filmet is lejátszott nekünk a bánya történetéről és jelentőségéről. Itt egy kiállított csille is volt, melyet én nagyon idegennek éreztem itt. A bánya mérete, elhelyezkedése, a sínek hánya, a kinti bejárat... miatt gyanús volt, hogy itt valaha csillékkel szállítottak bármit is. Ha pedig ehhez még hozzátesszük, hogy a bánya a fénykorát a 17. században élte...
Egy kiadós föld alatti lépcsőzés után visszajutottunk az öltözőbe, ahonnan a túránk korábban indult. Ezután a kis vonatunk visszavitt minket a múzeum bejáratához.
Ismét fent a múzeumnál, a sajtkészítő üzemben.
Néhány régi felszerelési tárgy a sajtkészítés múltjából
Megközelítése
A túra kiindulópontja az Abenteuer Goldbergbau múzeum mely Hainzenberg Unterberg buszmegállótól néhány percnyi gyaloglásra található. Ehhez a buszmegállóhoz Zell am Zillerből indulnak a 4094-es számú autóbuszok Almdorf felé, azonban csupán napi néhány járat. A völgyből gyalogosan is elérhető, nem is a távolság a megerőltető, inkább a 3 km-es út kb. 335 méteres emelkedése.
Nyitvatartás
Májusban és júniusban minden nap 11 órakkor indul egy körbevezetés, a főszezonban minden nap óránként indul egy-egy csoport, míg októberben szintén napi egyre csökken a látogatások száma, mely 11:30-kor indul.
A program ára felnőttnek 16, gyereknek 8 euró, az ár tartalmazza az Abenteuer Goldbergbau múzeum, a kis állatkert, az aranybánya, a katolikus templom megtekintését, a sajt- és sonka-kóstolót, továbbá a helyszínek közötti utcai vonatozást.
Az aranybánya-látogató túra kezdőpontja a Google térképén
További információk
* Az aranybánya hivatalos oldala
Ha tetszett a bejegyzés, kövess Facebookon is!
Utolsó kommentek