2022. szeptember 24-én ismét eljött az Almabtrieb napja, mikor is az alpesi legelőkről lehajtják a marhákat a biztonságosabb völgyekbe az ausztriai Tirolban. 2019-ben már írtam erről a népszokásról a blogomon, hogy hogyan történik mindez Söllben. Azóta azonban én már másik településen vagyok, a Ziller patak völgyében, Zell am Zillertalban.
Vonulnak a feldíszített marhák a főutcán
A korábbi években ez a jeles nap mindig hétköznapra és számomra munkanapra esett, 2022-ben azonban én is élőben láthattam az eseményt. Az Almabtrieb egy szüreti bálhoz hasonló, ahol a fő esemény a feldíszített marhák terelése a főúton, népviseletbe öltözött gazdákkal, traktorokkal. A terelés végén pedig kezdődik a mulatság élőzenével, sörkerttel és sok-sok tradicionális helyi étellel.
Erről az eseményről szeretnék most megosztani néhány saját fotót a korábbi, internetről letöltött fotók helyett.
Ilyenkor ismét előkerülnek a népviseletek, akárcsak az év többi ünnepnapján is, és megkezdődik a tehenek lehajtása a hegyi legelőkről le a völgybe, az állatok téli szállása felé. Vagy a vágóhídra, melyik tehénnek mi jut éppen... Ezt az eseményt pedig nagy büszkeséggel ünneplik, előkerülnek a pajtákból a régi, nagy becsben tartott oldtimer traktorok, szól a muzsika, és természetesen koccintanak is a gazdák ennek a napnak az örömére.
Az utolsó csapat
Megányosan ballagó jószág. A fejdíszén jól látható a vallásos motívum
Jönnek a többiek is
A marhákat néhány népviseletet viselő fiatal lány terelgeti
A traktor újabb szereplőket hoz
Az ünnep az állatokról is szól, a terelés nem csak egy egyszerű séta! Az egész évben gondozott és nagy becsben tartott állatokat erre az alkalomra gondosan feldíszítik, hatalmas virágdíszeket és kolomppal is ellátott nyakörveket kapnak. A helyi gazdák egymással versengve szeretnének minél csinosabb és látványosabb marhákkal eldicsekedni. Természetesen, bár nem olyan nagy számban, de láthatunk kecskéket, birkákat és lovakat is, de a fő attrakciót egyértelműen a tehenek jelentik. Számukat tekintve Ausztriában mintegy 500 000, Svájcban 380 000, Németországban pedig 50 000 állatot tartanak ilyen körülmények között. A völgybe érkezés után a több gazdától származó közös csordákat a Viehscheidben szétválogatják, és minden állatot visszaadnak a tulajdonosának.
Érkezik az "Almabtrieb Shuttle", az ingyenes buszjárat, mely a vendégeket szállítja a helyszínek között
A főtéren már tartott a buli
Az eseményre sok turista is érkezik még más országokból is, akik együtt örülnek a helyiekkel az állatállomány gyarapodásának. Egyúttal ez az esemény jelenti a nyári vendéglátó szezon végét is, az eseményre sokan érkeznek, majd ezután a turisták száma meredeken csökkenni kezd, míg végül néhány hét után bezárnak a hotelek és az éttermek, és majd csak a téli síszezon kezdetén, december 15 körül kezd visszatérni a turizmus a környékre.
Zenekar is volt
Helyi kézműves rövidital, a kemence feletti rézüstben főtt az utánpótlás
Emléktárgyak az Almabtriebről
A főtér közelében húzódik a Jenbach-Maryhofen keskeny nyomtávolságú vasútvonal is, a rendezvény alatt a kis vonatok ugyanúgy jártak
Helyi péksütemények
Ausztriában és Németországban is kötelező jelleggel mindig minden édes péksüteményt vastagon bevonnak édes cukormázzal, mely kilométerekről odavonzza a darazsakat és méheket. Ahol péksüteményt árulnak, legyen az kisbolt, pékség, utcai árus, biztosan egy méhkasnyi repülő szúrós rovarral találkozunk. Az árusok azonban meg sem próbálnak védekezni ellenük, így minden osztrák péksütemény a cukormázon kívül garantáltan tartalmazza legalább egy tucat darázs nyálát is. Ezért Magyarországon már bezárnák a helyet, az esti híradó pedig be is számolna róla másnap. Úgy tűnik, itt ez nem gond, ez is része a helyi kultúrának.
Az osztrák népviselet is képviselte magát
Az Almabtrieb napját a hegyi legelőkön (Almen Ausztriában vagy Németországban, Alpen Svájcban, innen ered az esemény neve is) leeső első hó ideje határozza meg. Ez jelzi a gazdáknak, hogy vége a jó időnek és közeleg a tél. Így pontos dátuma nincs az eseménynek, valamikor szeptember közepén kezdődik és októberben ér véget, ez területenként változik.
A múltban ezek a szeptemberi vagy októberi ünnepségek az alpesi élet végét jelentették. Hagyományosan alpesi rózsát vagy hegyi fenyőt használnak az állatok fejének díszítésére, valamint ezüsttövist és selyemvirágokat. Különleges szerepet játszik a koszorú tehén, amely hagyományosan vezeti a csordát az otthoni istálló felé vezető úton. Szokatlanul nagy fejdíszt kap, amelyet gallyakból, virágokból, füvekből és szalagokból fontak korona alakban. A koszorún általában egy kereszt látható, amellyel az ég védelméért imádkoznak, valamint tükrök és harangok, amelyekkel a gonosz szellemeket akarják elűzni. Liechtenstein Oberlandban a legjobban tejelő teheneket hagyományosan fából készült alpesi induló szívekkel is díszítik, amelyeket később az istálló külső falára szegeznek.
befutott az "Almabtrieb Shuttle" buszjárat is
Minden nagyobb rendezvénynél kötelezően kint van a helyi vöröskereszt és mentőszolgálat is
Mára ez a szokás sok helyen jelentős turisztikai látványossággá vált, amelyet különlegességekkel (almanudeln) ünnepelnek. Nyilvános fesztivált rendeznek, és a pálya mentén standokat állítanak fel, ahol mezőgazdasági és kézműves termékeket, valamint alkoholos italokat árulnak.
A 2022-es Almabtrieb a Youtubeon
A közös legelőkön a völgyben az úgynevezett "Viehscheid" (marhahajtás) zajlik, amelynek során az állatokat visszaviszik a gazdáikhoz. Allgäuban az Almabtriebot Viehscheidnek hívják, de a helyiek legtöbbször egyszerűen csak Scheidről beszélnek. Más településeken is vannak regionális különbségek. A Schnals-völgyben hagyományosan a faluba érkezett juhok nyírása (Schafsschoad) következik. Az állatok hazatérését gyakran más ünnepi műsorokkal is megünneplik, például zenei együttesekkel és Schuhplattlernnel. A kelet-vesztfáliai Dalhausen is átvette a szokást, és Németország legészakibb rendezvényeként emlegeti.
Almabtrieb egy kecskeméti H0-s terepasztalon
Nyár elején, általában pünkösd körül a marhahajtás iránya fordítva történik, a völgyi istállóktól az Alpesi legelőkig (Svájcban: Alpaufzug, Alpfahrt, Alpauffahrt; Németországban/Ausztriában: Alpaufzug, Alpfahrt, Alpauffahrt: Almauftrieb). Svájcban ezt az eseményt is megünneplik, bár kevésbé ismert, Németországban és Ausztriában azonban nem. A nyár folyamán az alpesi régiókban a szarvasmarha-csordák a magasan fekvő hegyi legelőkön legelnek, amit transzhumálásnak neveznek.
Az Almabtrieb időpontját minden évben pontosan meghatározzák, az eseményről érdeklődhetünk az osztrák turisztikai irodák internetes oldalain.
Utolsó kommentek