Az ausztriai Tirolban található a Hintertux-gleccser, melynek mélyén jött létre a Nature Ice Palace jégbarlang, a világon egyedülálló természeti képződmény. Ez a látványosság egész évben időjárástól független kirándulási célpont kicsik (6 éves kortól) és nagyok számára. A jégbarlangot 2007-ben véletlenül fedezte fel Roman Erler. Több évnyi kutatás, több ezer munkaóra és rengeteg szív és lélek után most már sisak és speciális felszerelés nélkül is biztonsággal látogatható.
Hivatalos fotó a jégbarlangról (kép forrása: tux.at)
A jégbarlang bejárata mindössze 3-4 perces sétára található a Gletscherbus 3 kötélvasút felső állomásától. Innen vezetett túrákkal, német vagy angol idegenvezetéssel óránként indulnak a kisebb csoportok a jégbarlangba, mely körülbelül egy óra alatt körbejárható. A látogatók felfedezhetik a gleccserhasadékot varázslatos jégcseppkövekkel, hatalmas, csillogó jégkristályokkal, fagyott vízesésekkel és még egy gleccsertóval is.
A Nature Ice Palace-ban a hőmérséklet az év 365 napján állandó 0° fok. A túrához ezért meleg ruházat és meleg cipő szükséges, de síbakancsban is végigjárható.
A jégbarlang egész évben nyitva van, és minden időjárási körülmény között látogatható. A Nature Ice Palace meglátogatása ezért ideálisan kombinálható a Hintertux-gleccseren való síeléssel vagy a panorámateraszról való kilátással.
A bejárat
Mivel a merevnek tűnő gleccserjég a jégtömegek áramló mozgása miatt állandó mozgásban van, csak pontos felmérések után (2007 / 2008), amelyek csak minimális változásokat mutattak ki, lehetett arra gondolni, hogy a gleccserbarlangot a nagyközönség számára is hozzáférhetővé tegyék.
Csónakkal a jégbarlangban (kép forrása: tux.at)
Roman Erler 2008 novemberében vezette be először a látogatókat a titokzatos jégvilágba.
Azóta rengeteg időt töltött "az ő" hasadékában - villanyvezetékeket fektetett le, létrákat, köteleket, világító kosarakat szerelt fel, jeget és havat tört át, hogy a rejtett jégvilág ma már mindenki számára hozzáférhetővé váljon.
Az olvadó jég sokféle varázslatos jégcsappá fagy újra össze (kép forrása: tux.at)
A csoport egy hasadékon át halad tovább
A részben gumiszőnyeggel borított jeges ösvény 25 méter mélyre vezeti a látogatókat a sípálya alatti jégbe, titokzatos jégalakzatok és csillogó jégkristályok mellett.
A bejárati csarnok, a túra első állomása természetes kék napfényben fürdik (a jég csak a kék árnyalatait tükrözi vissza!).
Az ezt követő kristályteremben mindenféle méretű és formájú szikrázó jégkristályok találhatók, amelyek a nedvességellátás és a hőmérsékletkülönbségek miatt folyamatosan változnak. Egy befagyott gleccsertó képezi az átmenetet a kék kamrába, valamint a pirosan megvilágított jégkápolnába.
A tényleges jégpalota a maga lenyűgöző, 15 méteres magasságával és a hibátlan jégalakzatokkal lenyűgöz fiatalokat és idősebbeket egyaránt.
A jégbarlangnak rengeteg oldalága is van, ám ezek le vannak zárva biztonsági okokból
A gumiszőnyeggel fedett, kivilágított úton kell mindig haladni
Az egyik hatalmas jégbarlang részlete. A kép nem adja vissza, de ennek a teremnek a belmagassága több 10 méter volt!
Létrák és lépcsők váltakoznak az út során
Jégalagút
Egy-egy ilyen jeges kürtő akár 20 méter mély is lehet! Belegondolni is ilyesztő, hogy mennyi olyan is lehet a lábunk alatt, melyet nem is látunk!
Egy szintén lezárt oldalág
A csak sétahajóval járható szakaszt vörös fényekkel világították meg
Fotózás
Érdekes, hogy a csoportunk figylemét felhívták arra, hogy nem szabad fotózni, de aztán mégis sokan fotóztak és a vezető sem szólt érte semmit. Azt gondoltam, talán valamit félreértettem, de mikor kimentünk és találkoztunk a következő csoporttal, épp akkor hívta fel a figyelmet az ő vezetőjük is arra, hogy nem szabad fotózni...
Igazából nehéz szép fotókat készíteni, mert a helyek többnyire szűkek, a tömeg sodor magával, létrán mászunk, alagúton át kúszunk, jeges úton egyensúlyozunk, miközben a víz is csöpög a nyakunkba... Talán a tiltás azért van, hogy senki se nyafogjon utólag, miután elejtette a telefonját egy 20 méter mély gleccser-repedés felett...
Megközelítése
Az ausztriai Hintertuxnál kezdődő Glacherbus 1, 2 és 3 nevű síliftekkel, majd a felső végállomástól gyalogosan.
A jégbarlang bejárata a Google térképén
További információk
* A jégbarlang hivatalos oldala
Ha tetszett a bejegyzés, kövesd a blogot a Facebookon is!
Utolsó kommentek