2019-ben Dr. Kerékgyártó József, a MÁV-START Zrt. vezérigazgatója egy izgalmas PDF bemutatóval rukkolt elő, melyben bemutatta, hogyan állnak a futó fejlesztések, milyen következményei lesznek és mi a START elképzelése a közeli- és a távoli jövőről.

Korszerű IC vonat Magyarországon
Érdekes lett volna meghallgatni a teljes prezentációt, mivel a PDF inkább csak egy vázlat és nem minden részlet tiszta és világos. Néhány jövőbeli fejlesztést azonban még így is érdemes kiemelni és néhány bekezdéssel jellemezni. A bemutató meglehetősen optimista, ezért igyekszem én is a pozitívumokat kiemelni. Külön gratuláció azoknak, akik ilyen szép fotókat tudtak összeválogatni a magyar vasútról.
Elővárosi közlekedés
A MÁV-START Zrt. a budapesti elővárosi közlekedést kezeli az első helyen, itt valósultak meg a leglátványosabb fejlesztések, ide kerültek a korszerű motorvonatok. Bár a vidékiek ezt sokszor szóvá teszik és irigykednek a fővárosiakra, be kell azonban látnunk, hogy a legtöbb utas itt próbál közlekedni és itt keletkezik a személyszállítás bevételének legnagyobb hányada. Nem csoda hát, ha sokszor átlagon felüli figyelmet kapnak az elővárosi utasok.

2018-ban már 59 millió utas választotta a MÁV-ot, hogy lakóhelyéről a fővárosba utazhasson. Az utasszám évről évre növekszik, jelenleg a legforgalmasabb vasútvonalak mindegyike budapesti elővárosi vonal. Az igények azonban meghaladják a lehetőségeket, jóval több potenciális utas él az agglomerációban, mint ahányat elér a korszerű vasút. És itt kimondottan hangsúlyos a korszerű szó, ugyanis csak ez tud versenybe szállni az egyéni autózással.

A székesfehérvári és az esztergomi vonal felújítása, majd a korszerű járművek üzembe állítása jelentős utasszám bővülést okozott, példával szolgálhat, hogy a színvonalas vasúti közlekedést szívesen választják az utasok.
Távolsági közlekedés
A távolsági közlekedés az utóbbi években, évtizedekben jelentősen el lett hanyagolva, jelentős és látványos fejlődést 2008-ban a Railjetek megjelenése hozott, bár ez inkább az ÖBB, mint a START érdeme. Említésre méltó még a 2006-ban forgalomba álló Halberstadti kocsik, ám ez csak tűzoltás volt.
Ideje hát a távolsági közlekedést is megújítani, amihez a megoldást az IC+ kocsiktól várják. sajnos azonban a gyártás megindulását sok minden akadályozza, így már az egész projekt jelentős csúszásban van. De talán most már tényleg megindul a sorozatgyártás és egyre több felé jelenhetnek meg ezek a korszerű kocsik.
A tervek szerint 250 db IC+ személykocsi áll majd fokozatosan forgalomba, a régi első- és második generációs IC kocsik helyett. Az IC forgalomból kiszoruló kocsik talán a gyorsvonati forgalomban kezdhetnek még egy utolsó új életet.

A távolsági forgalom megújításához tartozik az új mozdonyok beszerzése is. A MÁV-START Zrt. 115 korszerű villamos mozdonyt szeretne vásárolni a közeljövőben. Ezekre szükség is lesz, mert a jelenlegi mozdonypark átlagéletkora közelít az 50-hez és ha elkészülnek a folyamatban lévő vonalfelújítások és megérkeznek az új IC kocsik is, akkor bizony megfelelő mozdony nélkül nem lesz előrelépés a menetidőkben. A START-nak jelenleg 35 olyan mozdonya van (10 db MÁV 470 sorozatú, 25 db MÁV 480 sorozatú villamos mozdony) mely alkalmas a 160 km/h sebesség elérésére, de ezek egy részét lekötik a nemzetközi viszonylatok kiszolgálása.

Csak az IC+ hálózat üzemeltetéséhez 66 mozdony szükséges és akkor hol vannak még a gyorsvonatok, tartalék gépek és a kevésbé frekventált fővonalak vontatógépei? Ne feledjük azt sem, hogy további vasútvonalak villamosítása várható, ami további villamos mozdonyokat igényel a kieső dízelmozdonyok helyett.
Regionális közlekedés
A regionális közlekdés a mellékvonalakat jelenti elsősorban. Sajnos itt még nagyobb a lemaradás, mint a távolsági szegmensben. A Desirók és az orosz motorkocsik jelentik szinte az egyetlen tömeges új járműbeszerzést. Az utasok kevesen vannak, a vonatok ritkán közlekednek, ez még kevesebb utas számára vonzó, így újabb járatokat lehet törölni és vonalakat bezárni...

Tömeges járműbeszerzés itt továbbra sem várható, némi korszerűsítés azonban igen.
A mellékvonalak felújítása továbbra is késik, mindössze két vonal korszerűsítését említi a dokumentum.
Nemzetközi vonatok
A nemzetközi utasok száma lassacskán növekszik, a vírus elmúltával pedig, amíg a repülés ismét magára nem talál, talán még erősebben is fog bővülni.

A MÁV-START terveiben a nemzetközi összeköttetések jelentős bővítése, rég felhagyott viszonylatok újraindítása és új célállomások elérése is szerepel.
Ismét lesz Velence és Várna, de ami igazán érdekes, hogy olyan célállomások is szerepelnek a térképen, mint Párizs, London, Milánó, Brüsszel vagy Isztambul.
Isztambul még érthető úgy-ahogy, hiszen ha elkészül a vasútfelújítás Belgrádig és ha Kína folytatja Szerbiában, esetleg Bulgáriában, akkor Isztambul is beleférhet abba az időkeretbe, ami a vasúti utasoknak még nem riasztó.
Brüsszelbe már jár éjszakai vonat Bécsből, azt esetleg meg lehet toldani egy közvetlen budapesti kocsival még...
De Párizs vagy London? Franciaországban a távolsági járatok nagy része TGV vagy annak valamilyen módosított változata (Thalys, Izy, Ouigo, AVE, Eurostar...). Itt a közvetlen kocsi szóba sem jöhet, egy közvetlen járatra meg a hosszú menetidő miatt nem sokan vállalkoznának.Tehát valamilyen olyan vonatra lenne szükség, ami Franciaországban, Németországban és Ausztriában nem tartja fel a távolsági vonatokat, vagyis meg sem kottyan neki a legalább 200 km/h sebesség és alkalmas mindhárom ország vasúti biztosítóberendezéseivel együttműködni.
London esetében akkor még ott van a Csalagút problémája, ahová nem sok vonat teheti be a kerekét a szigorú szabályok miatt. Tudomásom szerint ennek csak az Eurostar és a Siemens Velaro felel meg, mozdony vontatású személyszállító vonat menetrend szerint soha nem közlekedett az alagúton át Londonba. Itt talán valamilyen partneri együttműködésről lehet csak szó, vagy van még valami olyan a MÁV tarsolyában, ami a legvadabb álmainkat is felülmúlja.
Egyéb
Szóba kerül még az internetes jegyvásárlás fejlődése, a bicikliszállítási lehetőségek kiterjesztése, az étkezőkocsik több viszonylaton való bevezetése... és még sok apróság, ami a szolgáltatási színvonalat fogja növelni.
Végszó
Szép és alapos összeállítás a MÁV-START Zrt. részéről, bár én azért aggódom, hogy mindez így, ebben a formában meg fog-e majd valósulni a közeljövőben... De ha már csak a fele is teljesül ezeknek az elképzeléseknek, én már akkor is elégedett leszek!

Források
* Versenyképes vasút, Vevőközpontúság, szolgáltatásfejlesztés
Utolsó kommentek