Az Innsbruck közelében található Brenner-hágó a legfontosabb közlekedésre is alkalmas hágó Ausztria és Olaszország között. Itt zajlik szinte a teljes Ausztria/Németország-Olaszország közötti közúti- és vasúti forgalom. A Brenner-autópálya hírhedt a forgalmi dugóiról, az 1860-ban megnyitott vasútvonal pedig kapacitásának határán üzemel.
Megérkezés Steinach am Tirol állomásra, a Talent motorvonat már tovább is indult Brennero/Brenner felé
A megoldást az épülő Brenner-bázisalagút fogja jelenteni, mely a szűk völgy kapacitását sokszorozza meg. A bázisalagút Innsbruck határában kezdődik, Brennero, Fortezza, Brixen és Bolzano alatt fog elhaladni és majd csak Trento városánál bukkan fel újra a föld alól. Folytatása már a felszínen fog haladni, egészen Veronáig. A távlati cél az, hogy a németországi Münchentől az ausztriai Innsbruckon át egészen az olasz Veronáig végig négy vasúti vágány álljon rendelkezésre a vasúti forgalomhoz.
Steinach am Tirol állomásépülete
Az állomás utca felőli oldala
Indulás az állomás melletti úton St. Jodok irányába
A Brenner-bázisalagút kétvágányú, 25 kV 50 Hz-cel villamosított vasúti alagút lesz Ausztriában és Olaszországban. Hossza 52 km, a kapcsolódó vonalakkal együtt 62,7 km lesz, ugyanis Innsbrucknál a föld alatt fog csatlakozni az innsbrucki elkerülő-vasútvonallal, mely kapcsolatot biztosít az Új Alsó-Inn völgyi nagysebességű vasútvonallal. A bázisalagút a világ második leghosszabb alagútja lesz, ha elkészül, a kapcsolódó vonalat is figyelembe véve pedig a világ leghosszabb egybefüggő nagyvasúti föld alatti szakasza.
Megépülése után jelentősen lerövidül Innsbruck és Bolzano között az eljutási idő, mely Észak- és Dél-Európa egyik legforgalmasabb áruszállító útvonala. Jelenleg a vonatok a Brenner-hágón át vezető, igen meredek Brenner-vasútvonalat használják, gyakran kettő villamos mozdonnyal. A vonatok sebessége alig haladja meg a 70 km/h-t. Az alagút megnyitása 2032 decemberében várható. Építésének költsége 2006-os árakon kb. 6 milliárd euró. Ez az útvonal része a transzeurópai vasúthálózatnak. A megnyitás után a tervezett forgalom napi 80 személyszállító- és 320 teherszállító vonat lesz, tehermentesítve ezzel a mind a régi Brenner-vasútvonalat, mind a Brenner-autópályát.
Felfelé kapaszkodva egy tájkép a Brenner-hágóról. A távoli híd a Brenner-autópálya hídja
Kilátás Steinach am Tirol településre
Az első felkeresett helyszín, ahol szemlátomást a beton-tübbingek készülnek, ezekkel a betonelemekkel bélelik ki a már kifúrt alagutat
Az 54 kilométer hosszú Brenner-bázisalagút kifúrása rendkívül hosszú időt venne igénybe, ha csak a két végétől fúrnának, ezért az alagutat több szegmensre osztották fel és nem csak a végéeitől haladnak a középpont felé, hanem több más helyszínen is zajlanak a munkálatok, melynek során az alagút "közepétől" fúrnak "kifelé". Az egyik ilyen helyszín található Steinach am Tirol közelében, ahová én is ellátogattam.
Az üzem a vasút és az autópálya közé ékelődött be, megközelíteni egy alagúton át is lehetséges, hogy a forgalom ne terhelje a közeli Steinach am Brenner települést. A lábam és az előttem látható sínek alatt egy további alagút is található, mely már az épülő Brenner-bázisalagúthoz vezet.
Projektbereich Steinach am Brenner, Österreich: Baulos „Pfons-Brenner“
Ebben az építési tételben 52 kilométernyi alagutat ásnak ki Pfons és az országhatár között. A munkálatok Wolfban (Steinach am Brenner településhez tartozó településrész) 2018 óta folynak, és több mint hat évig tartanak majd.
Az építési tétel a következő alagútszakaszokat foglalja magában:
* Észak és dél felé 37 km hosszúságú főalagutat ásnak ki, egyenként két TBM-fúrópajzzsal;
* A két főalagutat 333 méterenként keresztjárat köti össze;
* Felderítő alagutak (9 km);
* A Szent Jodok alatt található vészmegálló.
A 3,3 km hosszú bekötőalagút, a feltáróalagút déli, 1,2 km hosszú szakasza és több összekötő alagút mellett a már elkészült „Wolf 1” és „Wolf 2” építési telkeken két fontos logisztikai alagút is épült: a Saxener-alagút az építkezést köti össze az autópályával, a Padaster-alagút pedig a föld alatt vezet a bekötőalagútból a közeli Padaster-völgyben lévő lerakóhoz.
A „Pfons-Brenner” építési tételt 2018 márciusában a H51 Pfons-Brenner konzorciumnak (amely a Porr, a Hinteregger, a Società Italiana per Condotte d'Acqua S.p.A. és az Itinera S.p.A. konzorciumból áll) ítélték oda nettó 966 millió EUR szerződéses értékben. A BBT SE a szolgáltatásnyújtással kapcsolatos jelentős nézeteltérések miatti szerződéses nézeteltéréseket követően 2020. október 27-én felmondta a konzorciummal fennálló szerződést. 2020. október 27-én a szakaszért felelős Porr építőipari csoport jogi lépésekkel fenyegetőzött az egyoldalú felmondás ellen. A munkálatokat félbeszakították, az alagútprojektet késések és magasabb költségek fenyegették.
A szerződés felmondása után a BBT SE a H51 „Pfons-Brenner” építési tétel fennmaradó szakaszait különböző építési tételekre osztotta fel. A főalagút három kilométerét a H41 „Sillschlucht-Pfons” építési tételbe integrálták. Az új H52 „Hochstegen” építési tételt 2021 végén a Swietelsky Tunnelbau vállalatnak ítélték oda mintegy 102 millió euróért, és 2023 végére kellett elkészülnie. Ez mintegy 2,6 km hosszú főalagútból áll a Brenner irányába, 0,6 km összekötőalagútból öt keresztjáratként, 1,2 km feltáró alagútból délen és a Wolf Süd csomópontnál lévő átadási pont 2,5 km hosszú fennmaradt feltárás befejezéséből. 2022 januárjában a Pfons és Brenner közötti fennmaradó munkálatokat H53 „Pfons-Brenner” építési tételként írták ki 2022 januárjában. A becsült nettó szerződéses összeg 855 millió euró. 2023. április 4-én a H53 „Pfons-Brenner” építési tételt a Porr Bau GmbH, a Marti GmbH Ausztria és a Marti Tunnel AG Svájc konzorciumának ítélték oda 959 millió euró szerződéses összegért.
Az üzem felett húzódik a hegyoldalban a Brenner-autópálya hat sávja
Ez az út vezet az üzemhez. A lábam alatt is húzódik egy újabb alagút, mely már a tényleges épülő Brenner-bázisalagúthoz vezet
Miközben a különböző helyszíneket kerestem fel, a mellettem futó Brenner-vasútvonalon folyamatos volt a forgalom, egymást érték a tehervonatok, minden esetben kettő mozdonnyal vontatva. A vonógépek közt látható volt sok Siemens Vectron, de előfordult néha egy-egy Siemens EuroSprintes ES64F4 is, mozdonyonként mintegy 10 ezer lóerővel! A teljesítményre szükség is van, mert a Brenner-vasútvonal szűk íveiről és meredek emelkedőiről ismert, a hágó legalacsonyabb pontja Brennero/Brenner állomáson található, mintegy 1300 méteres tenger szint feletti magasságban.
Újabb félpótkocsikat szállító tehervonat halad el a Brenner-vasútvonalon. A tehervonatok egymást érik itt egész nap, még szombaton is, hiszen itt halad át szinte a teljes osztrák-olasz vasúti forgalom
Az Innsbruck és Bolzano közötti vasútvonal 1860 és 1867 között épült. A kis ívsugarak és az akár 25 ‰-es emelkedők megnehezítik az üzemeltetést. A tehervonatokat akár három mozdonnyal is vontatni kell. Innsbruck és Steinach am Brenner között 2010-ben naponta átlagosan 242 vonat közlekedett. Ez azt jelentette, hogy a kapacitáshatárt már majdnem elérték. Az olasz oldalon a meglévő vonal optimalizálására került sor, amely 2008 végén fejeződött be, és amely azt jelenti, hogy a vonal elméletileg napi 240 vonatot tud fogadni. Bolzano közelében két új alagút is épült, kiváltva ezzel két kanyargósabb vonalszakaszt. Ezek azonban nem csökkentették jelentősen az emelkedőket.
Előttem a cél! Ezt a völgyet töltik fel a kitermelt meddővel
A völgy kezdeténél található ez az üzem, mely valószínűleg a szállítószalagok gépészetéért felel
A rövid wolfi kitérő után következett a meddőhányó felkeresése, ahová a kitermelt kőzet egy része kerül (egy része látható még Fortezza állomás, a többi pedig Bolzano és Trento közelében). A kitermelt anyag millió tonnákban mérhető!
Az építkezéshez használt meddőhányó mint turistalátványosság elérhető és megtekinthető. A feltöltés alatt álló völgyet egy panorámaút veszi körbe, ahonnan megtekinthetjük a törmelékhalmokat. Az út a táblák szerint 2 óra alatt bejárható és mintegy 300 méteres szintkülönbséget győz le.
Tovább haladva a völgy mellett, a túloldalt a hosszú szállítószalag látható
Séta közben láthatjuk a kőhalmokat és a hosszú futószalag-rendszert, mely folyamatosan szállítja a törmeléket a felszínre, nem kis zajt és port okozva ezzel a környéken.
A feltöltés alatt álló völgy, ez csak egy helyszín az építkezés legalább négy helyszíne közül!
Az 56 kilométer hosszú alagútból bőven van mit kitermelni, összesen 21 millió köbméternyi mészkő, dolomit és gipszkristály végzi a meddőhányón, ennek egy része ide, Wolf mellé kerül.
Az Alpok ezen része a viszonylag puhább mészkőből és módosulataiból áll, némi kvarccal keveredve. A kitermelt kőzet szürkésfehér, egyes darabok kézzel is szétmorzsolhatóak. Az anyag egy részét felhasználják a betongyártáshoz és más építkezésekhez.
A túraútvonal egészen leereszkedik a meddőhányóhoz
Ezen a hosszú lépcsőn ereszkedtem le a völgybe a kitermelt kőzethez
Sajnos a továbbvezető út zárva volt
Az út mintegy felénél egy tábla zárta el a továbbvezető egyetlen utat. Mivel nem akartam már ugyanazon az úton visszamenni Steinachbe, helyette a meddőhányón való átkelést választottam, hogy a völgy túloldalán lévő túraútra visszakapaszkodjak. Mivel szombat volt, nagy ellenállásra nem számítottam a kihalt tájon. Az átkelés felért egy holdsétával, a meddő kőhalmokon egy árva fűszál sem tudott kinőni, a keresztülvágás többszáz méterén semmiféle élőlénnyel nem találkoztam, csak porral és éles kövekből épített halmokkal. Bevallom, az átjutást sokkal könnyebbnek gondoltam, mint amilyen valójában volt: az éles kövek semmiféle fogódzót nem kínáltak, és a fentről viszonylag síknak tűnő feltöltés valójában egy igazi akadálypálya volt árkokkal, halmokkal, lejtőkkel és emelkedőkkel. A túloldal pedig még barátságtalanabb volt, a meredek hegyoldalon nem volt egyszerű a feljutás, miközben közeli kapcsolatba kerülhettem Tirol összes szúrós és tüskés bokrával és növényével.
Átkelés a kősivatagon
Megérkezés a túloldalra, a távolban még kivehető a hosszú lépcsősor körvonala
A völgy feltöltése precízen zajlik, nem csak véletlenszerűen, a kiemelkedő réteg vastagsága legalább 2 méter volt
Szombaton is folyik a munka, a futószalag végén folyamatosan potyog a kő, állandó morajt és port biztosítva
A meddőhányó a visszaúton
Számomra úgy tűnt, hogy az építkezésnek minden mozzanata előre és alaposan meg volt tervezve, csak a kiszolgáló létesítmények, utak és alagutak felértek egy nagyobb építkezéssel. Az 56 kilométer hosszú bázisalagút eléréséhez több 10 km-nyi egyéb alagutat kellett fúrni, hogy egyáltalán az építkezés elkezdődhessen. A feltöltés alatt álló völgyön egy patak is átfolyt, melyet vastag betoncsövekbe tereltek, de a felszínen, a meddő tetején már egy új, hatalmas sziklákkal kibélelt új medret is kialakítottak, talán ott fog folyni a patak az építkezés befejeztével.
Visszatérés a természetbe
A Brenner-hágó nagyon szép hely, érdekes, ahogy a tényleg szűk völgyön áttör a Sill folyó, annak partján hosszú, vékony, pár utcából álló települések fekszenek, melyeket mint a gyöngyöket fűzi fel a régi Brenner-vasútvonal. A szűk hely ellenére több, mint 100 évvel később sikerült még egy autópályát is átvezetni itt, alagutakon és oszlopokon keresztül. Ám a nagy forgalom nagy zajjal is jár, az egész völgyet egy folyamatos kitartó morajlás tölti ki, ezt fokozza óránként többször is egy-egy csikorogva suhanó tehervonat hangja is. Mint a Stephen King filmben, amikor a langolierek felzabálják az egész világot a látóhatáron túl... Félő, hogy az alagút ezen csak rövid ideig fog ténylegesen segíteni...
Érkezik az Innsbruckba tartó S-Bahn Steinach am Tirol állomásra
A kitermelt törmelék a Google térképén
Ha tetszett a bejegyzés, kövesd a blogot a Facebookon is!
Utolsó kommentek