A pandémia miatt az utazási kedv is nagy mértékben csökken, így felértékelődnek a helyi nevezetességek is. Szülővárosomról és otthonomról már néhányszor szó esett a blogon, mint itt lakó, nem tartom túlságosan nevezetesnek, sőt inkább unalmasnak. Egy régi ismerősöm meglátogatása, majd közös programok tervezése során azonban együtt rábukkantunk egy olyan kincsre, mely mindvégig a szemem előtt volt, mégsem fordítottam rá kellő figyelmet, ez pedig A Leskowsky hangszergyűjtemény.
Első találkozás a gyűjteménnyel
A gyűjtemény Kecskemét belvárosától nem messze, a Rákóczi úton, az egykori városi mozi épületében kapott helyet.
A programot a kecskeméti Tourist info ajánlotta és bevallom, meglehetősen szkeptikusan indultam el. A múzeum gyűjteménye azonban hamar magával ragadott és ezek után mindenkinek csak ajánlani fogom!
Az épület
Kecskemét főutcája, melyre egykoron még villamost is terveztek, az autóforgalom miatt egy zajos és forgalmas négysávos úttá vált. A városi közlekedés átszervezésével és forgalomcsillapítással lehetővé vált, hogy az utca kétsávossá szűküljön, a felszabaduló területeken pedig park, kerékpárút, virágágyások és éttermek kerthelyiségei épüljenek. A főutca megújulása többek között azonban az 1913-ban megnyitott városi mozit elkerülte, mely évtizedekig a város legfontosabb mozija volt. 1999-ben azonban kénytelen volt bezárni, ugyanis nem tudta felvenni a versenyt a bevásárlóközpontok multiplex mozijaival. Évtizedekig nem kapott funkciót, így állapota egyre csak romlott.
Az egykori városi mozi felújított épülete
2012-ben döntött úgy Dr. Zombor Gábor kecskeméti polgármester, hogy az épületet a város Európai Uniós támogatásból felújítja és abban a Leskowsky Hangszergyűjtemény is helyet kap. Ezzel megszületett a város egy újabb látványossága!
Története
A gyűjteményt 1979-ben alapította Leskowsky Albert. miután németországi tanulmányaiból rengeteg hangszeres szakirodalommal és számos különleges hangszerrel tért haza. Ezt követően belevetette magát az akkor még élő tanyavilágba: idős citerásokkal és hangszerkészítőkkel találkozott. Ezek az emberek - felismerve Leo alázatát és hagyománytiszteletét - sok hangszert ajándékoztak a gyűjtőnek. Ezek a hangszerek képezik a jelenlegi gyűjtemény legrégebbi darabjait. A citerákon kívül került ide pásztorkürt, cimbalom és kecskeduda is.
Kecskebőrből készült dudák
A kollekció ezek után a történelmi hangszerekkel, zongorákkal, trombitákkal, cimbalmokkal, hegedűkkel gyarapodott, miközben az ország különböző részeiből érkeztek különleges adományhangszerek. A nyolcvanas évek második felében a gyűjtemény kinőtte a rendelkezésre álló teret és átköltözött a Piarista Gimnázium pincéjébe. Ebben az időben nyert Leskowsky Albert a Soros Alapítványtól egy nagyobb összeget a gyűjtemény nemzetközi részének bővítésére. Leo a világ számos részén találkozott legendás hangszerkészítőkkel, akik örömmel adtak hangszert a múzeumnak és avatták be a gyűjtőt a féltett titkaikba. A fokozatos bővülés eredménye az lett, hogy újból költözni kellett és 1992-ben vette birtokba a Leskowsky Hangszergyűjtemény a Zimay u. 6/a szám alatt álló ingatlant és 1999-ben a város megalapította a Leskowsky Hangszergyűjtemény Közalapítványt, ami a gyűjteményt kezeli.
A múzeumhoz szakszerű idegenvezetés is tartozik!
Leskowsky Albert 2010-ben visszavonult a gyűjtemény vezetésétől. A kuratórium Szilágyi Áron kuratóriumi tagot bízta meg a Gyűjtemény vezetésével, aki abban az időben egy német-magyar kulturális projekt vezetője volt.
2015 augusztusában készült el az egykori városi mozi felújítása, ahová a több ezer darabos hangszergyűjtemény is beköltözött.
A gyűjtemény
A gyűjteménybe számos különleges darab is bekerült az évek során, többek között zsiráfzongora, afrikai hangszerek, svájci kürtök, dobok, sőt egészen különleges egyedi darabok is, melyeket filmes effektekhez is használnak. A gyűjtemény számos darabja ki is próbálható és szakszerű, barátságos idegenvezetés is jár a nézelődéshez.
Különböző kürtök Afrikából és Európából
Agyagból égetett körtemuzsikák
Az alsó polcon tekerőlantok láthatóak
Elhelyezkedése
A Leskowsky hangszergyűjtemény Kecskeméten található a Rákóczi utca végén, a 15. házszám alatt, nem messze a vasútállomástól és a távolsági buszállomástól a régi városi mozi épületében az első emeleten.
A hangszergyűjtemény elhelyezkedése a Google térképén
Utolsó kommentek