A Museum Schloss Rosenstein Stuttgart nagy természettudományi múzeuma. Míg a korábban bemutatott Museum am Löwentor elsősorban a régmúltra koncentrál, rengeteg életnagyságú dinoszaurusz-modellel, igazi csontvázakkal és fosszíliákkal, addig a Schloss Rosensteini napjaink élővilágát mutatja be rengeteg preparált állattal.
Felfogható egy hatalmas állatkertnek is, ahol az állatok mozdulatlanná dermedve figyelnek. Ehhez hasonló múzeum a müncheni Museum Mensch und Natur is a Nymphenburg parkban.
Egy ilyen gyűjteménynek van jó és rossz oldala is egy állatkerttel összehasonlítva: Az állatkerteknél gyakran a veszélyes állatokat csak messziről nézhetjük, az óvatosabbak pedig elbújnak az odújukba vagy a fák közé. Ha mégis láthatjuk őket, akkor viszont szaladnak, játszanak, esznek-isznak, bámészkodnak, egyszóval élnek.
A kitömött állatok nem ilyenek. Nem bújnak el, nem fordítanak hátat és nem csak messziről nézhetjük őket. Kis helyen sok fajt be lehet mutatni, köztük olyanokat is, melyeket fogságban egyáltalán nem láthatunk vagy már kihaltak. Egyúttal a környezet kialakítása is lehet maximálisan az állatokhoz illő, a preparált növények szintén mindig az adott éghajlati övből származnak. De összeállíthatnak olyan jeleneteket is, melyek rendkívül látványosak, de még a természetben is csak ritkán fordulnak elő vagy nehezen figyelhetők meg.
Egy bálna metszete a tenger élővilágát bemutató tárlaton
A múzeum története egészen 1791-ig nyúlik vissza. Megalapítása idején magángyűjtemény volt, melyet I. Vilmos király 1817-ben államosított. 1854-től itt dolgozott Oscar Fraas, aki a gyűjteményt tovább bővítette geológiával, őslénytannal és ásványtannal.
A gyűjtemény eredetileg a Neckarstraßén volt, de a második világháborúban az otthont adó épület súlyosan megrongálódott és a kiállított tárgyak nagy része elpusztult. 1954 óta van a jelenlegi helyén, a Schloss Rosensteinban, ahol évente mintegy 115 ezer látogató tekinti meg.
Az állandó kiállítás az egykori kastély földszintjét foglalja el, az emelet nincs megnyitva a látogatók számára. Fent a tudósok dolgoznak és további be nem mutatott tárgyakat raktároznak.
Jobboldalt az állatgyűjtemény elrendezése az állatrendszertant követi, termenként bemutatva a fő rendszertani kategóriákat. A gerinctelenektől elindulva a halakon, kétéltűeken, hüllőkön madarakon és emlősökön át érkezünk meg a főemlősökhöz és az emberhez.
Hiénakutyák vadászat után, a zsákmányra már egy dögkeselyű is szemet vetett
Külön terem foglalkozik a kihalt fajok bemutatásával, így láthatunk itt egy mára már kihalt oroszlánfaj egy példányát, egy óriásalkát (röpképtelen tengeri madár), egy erszényes farkast és egy vándorgalambot is.
A múzeum bal oldala foglalkozik az ökoszisztémákkal, egyenként bemutatva a fontosabbakat. Látható itt a tenger élővilága és a tengeri emlősök, trópusi esőerdők, puszták, sivatagok szavannák, a Földközi-tenger vidéke, lombhullató erdők, a mérsékelt öv, tűlevelű erdők, tundra, és végül a sarkvidékek.
A teljes múzeumot bejárni és mindent részletesen megnézni egy nap is kevés lenne, így én is csak véletlenszerűen néztem meg pár termet, emiatt a beszámolóm is meglehetősen hiányos.
Leopárd lopakodik a fák ágai között, nem messze tőle egy...
...antilop lépked mit sem sejtve, a lábai mellett a földön egy tobzoska igyekszik
Antilop család afrikai madarakkal
Termeszvár és keresztmetszete, a közelben egy hangyász figyel
Strucc és egyéb futómadarak, előtérben az ember egyik őse
Újabb gyilkosság történt a természetben!
Az utolsó baden-württembergi hiúz, ő is a bajorországi Bruno sorsára jutott
A mérsékelt öv élővilága, jobbra a modern emberrel
A múzeum melletti rózsakert is figyelemreméltó
A fentebb bemutatott múzeum és a Museum am Löwentor egy egységet alkot, így a belépők ára és a nyitva tartás is megegyezik.
A két gyűjtemény egymás szomszédságában található, így megközelítésük is azonos:
* 4-es, 5-ös és 6-os S-Bahn vonal "Nordbahnhof" megállójától;
* 12-es Stadtbahn vonal "Nordbahnhof" megállójától vagy a
* 13-as Stadtbahn vonal "Löwentor" megállójától gyalogosan.
Szerdánként a belépés ingyenes, egyéb napokon felnőtteknek négy, gyerekeknek kettő euró fejenként. Csoportok és családok további kedvezményeket is kapnak.
Utolsó kommentek