Párizsi látogatásom 6. napján a Musée de l'Armée nevű katonai múzeum következett, ahol korábban már jártam, ám a bejáratnál tovább nem jutottam. A 2023-as látogatásomnál azonban pótoltam ezt a hiányosságot.
Napóleon szarkofágja az Invalidusok dómjában
A hadtörténeti múzeum az Invalidusok dómja mellett található, ott, ahol a legnagyobb francia hadvezér, Napóleon is nyugszik. A múzeummal együtt érdemes megtekinteni Napóleon szarkofágját is, mely a nagy emberhez méltóan egy páratlan és monumentális kupola alatt kapott helyet.
Története
A Musée de l'Armée 1905-ben jött létre a Musée d'Artillerie és a Musée Historique de l'Armée egyesítésével. A Musée de l'artillerie-t (Tüzérségi Múzeum - "artillerie" jelentése: minden, ami a fegyverekkel kapcsolatos) 1795-ben alapították a francia forradalmat követően, és Napóleon alatt bővült. A múzeumot 1871-ben, közvetlenül a francia-porosz háború és a Harmadik Köztársaság kikiáltása után a Hôtel des Invalides épületébe költöztették. Egy másik intézményt, a Musée historique de l'Armée-t (Hadtörténeti Múzeum) 1896-ban, a párizsi világkiállítás után hozták létre. A két intézmény 1905-ben egyesült az egykori Musée de l'Artillerie termeiben. Ma 500 000 műtárgyat, köztük fegyvereket, páncélzatot, tüzérséget, egyenruhákat, emblémákat és festményeket őriz, amelyek 12 000 m2-en vannak kiállítva. Az állandó gyűjteményeket "történelmi gyűjtemények" szerint szervezik, amelyek az ókortól a II. világháború végéig tartó kronológiai körutat mutatnak be.
1878 márciusában a múzeumban "néprajzi kiállítás" nyílt, amely Óceánia, Amerika, Ázsia és Afrika főbb "típusait" mutatta be. A fő attrakciót a gyarmatok népeit ábrázoló bábuk, valamint fegyverek és felszerelések jelentették. A Le Clerc ezredes által szervezett kiállítás az egyvonalas evolúció elméleteit próbálta bizonyítani, az európai embert állítva az emberi történelem csúcsára. 1910-ben és 1917-ben kezdték el ennek a gyűjteménynek egy részét a Trocadéro Néprajzi Múzeumba átvinni; az utolsó gyarmati termeket közvetlenül az 1931-es párizsi gyarmati kiállítás után zárták be, a második világháború után pedig minden megmaradt tárgyat áthelyeztek. A második világháború után az európai embereket a történelem csúcsára helyezték.
A gyűjtemény
A több, mint 500 ezer tárgyat felsorolni vagy akár csak megtekinteni is hetekig tartana, ezért csak néhány képet mutatok ízelítőnek. Sajnos nagy bánatomra a teljes múzeum csak francia feliratokkal volt ellátva, így csekély történelmi tudásomra hagyatkoztam, miközben végigjártam a termeket.
Az Invadilusok dómja, a hatalmas kupola alaksorában nyugszik Napóleon
A múzeumba a dóm háta mögött tudunk bejutni. A hatalmas gyűjteményt szigorúan őrzik, már a bejáratnál morcos francia rendőrökbe és állig felfegyverzett katonákba botlottam
Tovább a múzeum felé a hatalmas udvaron és díszkerten keresztül
A múzeumegyüttes első állomása a Charles de Gaulle életét és eredményeit bemutató kiállítás. Charles de Gaulle francia tábornok, államférfi, az Ötödik Francia Köztársaság 1. elnöke volt. A második világháborúban a francia nemzeti függetlenség feltétlen híveként szervezte és irányította a francia ellenállási mozgalmat. Személyisége a szabad Franciaországot szimbolizálta. A háború után alkotmányos reformot, a nemzeti érzelmeket hangsúlyozó erős államot teremtett Franciaországban. A franciák mind a mai napig tisztelik, ezért is kapott itt egy önálló gyűjteményt. Emlékét és nevét többek között Párizs legnagyobb repülőtere is őrzi, de az ő képe díszíti a múzeum belépőjegyét is, azt a pillanatot megörökítve, amikor 1941 október 30-án beszédet mondott a francia nép számára a BBC rádióműsorában.
A gyűjteménybe régi fotók, kitüntetések, egyenruhák, na és persze rengeteg fegyver is tartozik
Egyenruhák az egykori francia koncentrációs táborokból
Az ajándékbolt rengeteg háborúval és fegyverekkel kapcsolatos ajándéktárgyat és játékot árult, köztük második világháborús LEGO-utánzat építőjátékokat is. A dán játékgyártó többnyire kerüli az erőszakot és a játék fegyverek forgalmazását, kivétel talán ebben a kalózos termékvonal
A múzeum-együttes három részből áll, lehetséges egyesével jegyet váltani bármelyik részhez vagy egy kombináltat vásárolni, mely érvényes a Charles de Gaull életét bemutató tárlatra, a fegyvergyűjteményre és Napóleon sírjához.
A következő állomásom a dóm kupolája volt, ahová a híres hadvezért temették. Azt a monumentális pompát, mely Napóleon nyughelyét veszi körbe, eegyetlen fotó sem tudja visszaadni. A hatalmas kupola, az alaksorba levezető díszes és széles lépcsősor, a domborművek, majd a vörösmárványból kifaragott szarkofág mind mind a híres tábornok dicsőségét és tiszteletét hirdeti az idelátogatóknak.
A dóm oltára
Felnézve a kupolába, a dóm belső magassága 107 méter, a kupolát térhhatású freskók díszítik, az aranyozott részek újraaranyozásához 1989-ben összesen 12 kilogrammnyi nemesfémet használtak fel
A szarkofág, a mögötte látható emberek jól mutatják, milyen hatalmas is ez a koporsó
Az Invalidusok házának angolkertje díszes sövénnyel, virágokkal és formára nyírt bokrokkal. A múzeumban eltöltött idő alatt a nap is kisütöt és kellemes őszi idő várt már kint rám. A háttérben az Eiffel-torony csúcsa látható.
A dóm teljes pompájában a díszkertből fotózva
Ezeután következett a legnagyobb attrakció, maga a hadtörténeti múzeum. A kiállítás nagyságát talán jól szemlélteti, hogy az itteni gyűjteménybe több egykori harckocsi is beletartozik!
A bejáratnál várakozó harckocsi
A francia hadsereg megmaradt felszerelései időrendi sorrendben követik egymást, a legrégebbi eszközöktől a a második világháború legmodernebb fegyvereiig
Franciaország kiterjedt gyarmatbirodalommal rendelkezett Afrikában, Közép-Amerikában és Óceániában. Kevesen tudják, de Franciaországnak mind a mai napig vannak tengeren túli területei is, többek között Dél-Amerikában és Óceániában.
Ezeken a távoli helyeken is jelen volt a francia hadsereg, együttműködve a helyi hatalmakkal. A kiállítás így rengeteg katonai egyenruhát is bemutat, melyeket a franciák és szövetségesei hordtak.
Katonai egyenruhák
A középiskolai középszintű történelem tananyag nem tért ki részletesen arra, hogy a franciák a világ hány pontján harcoltak az igazukért, végigjárva a termeket, látva a rengeteg különleges, országspecifikus katonai egyenruhát, kezdett kirajzolódni előttem, hogy mekkora birodalmat is felügyelt Franciaország és milyen szerteágazó külpolitikát folytatott az összes kontinensen.
Automata lőfegyverek
A gyarmati időszakoktól indulva a termek sorban követik a jelentősebb történelmi állomásokat, rengeteg távoli háború, összecsapás, győzelem és vereség, majd az első világháború... A sort a második világháború emlékei zárják, az utolsó terem pedig a Nürnbergi perrel és annak következményeivel foglalkozik.
A második világháború pusztításai és veszteségei tényszerűen felsorolva, majd a Nürnbergi per összefoglalása
A belső udvar
A múzeum megtekintése után, végignézve a háborúkban használt rengeteg fegyvert és azt a pusztítást, amit okoztak, jóleső érzés volt ismét kijutni a szabadba. A bent töltöt tidő alatt egy kis eső is esett észrevétlenül, mely kettő szivárványt is teremtett Párizs égboltjára.
A folyton változó időjárás miatt már reggel óta kérdéses volt, hogy vajon érdemes-e délután a Montmarte-toronyház tetőteraszára is felmenni, délutánra azonban az idő derűssé vált, így a napba még belefért egy újabb program!
Források
* Az angol wikipédia Army Museum (Paris) című szócikke
Ha tetszett a bejegyzés, kövesd a blogot a Facebookon is!
Utolsó kommentek