Az ötödik napon folytattam Mallorca felfedezését, a mai napra buszozás jutott Port Cristoba, fotózás a tengerparton, barlanglátogatás, végül egy kis városnézés.
A barlang fogadó épülete a jegypénztárakkal
Porto Cristo Mallorca szigetének a túloldalán tálalható, kis kikötőváros, halászfalu, kicsi stranddal. Kikötőjében százszámra horgonyoznak a régi, kicsi halászhajók, de egyre több modern jacht is megtálalható mar itt. Emiatt eredeti hangulata fokozatosan eltűnik, hogy a nyári szezon idejére modern, nyüzsgő turistavaros legyen.
A barlang közvetlenül a tengerpart mellett található, így várakozás alatt még lehetőség nyílt egy kis nézelődésre is
Ami viszont híressé teszi, nem csak Mallorcán, hanem az egész világon is, az a barlangjai! A közelben kettő nagyobb barlang is tálalható, a kisebbik a Coves dels Hams, melyet én egyelőre kihagytam a másik, nagyobb barlang kedvéért.
A Cuevas del Drach (magyarul: A sárkány barlangjai, más fordításban Sárkány-barlangok), egyike Mallorca nagyobb barlangjainak. Első említése 1338-ban történt egy levélben. A barlangrendszer 25 méter mely és teljes hossza 2,4 km. Négy nagyobb részből áll, mindegyiknek saját neve is van: a Fekete-barlang, a Fehér-barlang, Luis Salvado barlangja és végül a Francia-barlang. Ezek egymással kapcsolatban állnak. További érdekesség, hogy a föld alatt található egy tó is, mely az egyik legnagyobb ilyen a világon. A Martel-tó 115 méter hosszú és 30 méter szeles. Nevét francia felfedezőjéről, Edouard A Martel-ról kapta.
M.F. Will német barlangász 1880-ban térképezte fel a Fehér- és a Fekete-barlangot.
A túra a barlangban kb. ??? óra, fényképezni szabad (nem úgy, mint Szlovéniában), csak a vakut kötelező kikapcsolni. Az útvonal jól kiépített, kellően kivilágított. Nyomokban látszik egy alternatív gyalogút is, valószínűleg korábban egy másik kiépített útvonalon haladtak a turisták. Eléggé meggondolatlan dolog véleményem szerint évezredek munkáját tönkretenni egy új útvonalért...
A túra vége a földalatti tónál végződik, ahol egy hatalmas koncertterem is ki lett alakítva több száz székkel együtt. Itt rövid pihenő volt, majd egy fold alatti komolyzenei koncert következett. Itt mar fotózni és videózni is tilos volt, ugyanis a teljes élményhez hozzátartozott a teljes sötétség is, melyet a vízen úszó kivilágított csónakok törtek meg. A fények tükröződése és a négy zenész játéka tökéletes és páratlan élményt nyújtott volna, ha nem lettek volna ostoba emberek is lent. Ilyenkor mindig kell egy-két ember, akinek muszáj végigköhögnie az egészet, továbbá még öt, aki kompakt fényképezőgéppel, sőt táblagéppel akar fotót készíteni!
Nem a fotózással volt bajom, hanem azzal, hogy ezeknek az eszközöknek a kijelzője bevilágította a fel termet, tönkretéve a másik 100 ember örömét. És ilyen kevés fény mellett, állvány nélkül, mozgó kivilágított hajót fotózni, ráadásul kompakt gépekkel, mobiltelefonokkal? Bizonyára rendkívül jó képek lettek, megérte értük megszegni a szabályokat...
Porto Cristoba Palma de Mallorcáról mindösszesen napi két pár busz volt csupán. Mivel a buszindulásig időm még maradt, ezért bejártam a közeli tengerpartot is. A sziget ezen része egészen más, mint Palma de Malllorca környéke, itt nincsenek hosszú homokos tengerpartok, csak a kisebb védett öblökben egy-egy rövidebb partszakasz.
Helyette a part magas és sziklás, a tenger pedig folyamatosan pusztítja. Emiatt igen szép alakú és színű sziklaformák alakultak ki, helyenként barlangokkal. A hajósok biztonságáról egy világítótorony gondoskodik, mely kívülről szintén látogatható.
Autóval vagy ügyesebb szervezéssel lehetséges mindkét barlangot megtekinteni egy nap alatt, akar úgy is, hogy a szállodánk a sziget legtávolabbi pontján található.
És hogy azért a blog témájához kapcsolódjak is picit, Porto Cristoba eljutni nem csak busszal lehet, Menacorban oda-vissza van átszállási lehetőség vonatról buszra és viszont. Ez viszont további két átszállást jelent, többlet menetidővel, így ez csak lehetőség, de semmiképp nem célszerű.
Utolsó kommentek