Már több mint 35 éve annak, hogy elindultak az első TGV szerelvények Franciaországban Párizs és Lyon között az újépítésű nagysebességű pályán. Az elmúlt évtizedekben a kezdetben csak 420 km-es nagysebességű lyoni vonal további kilométerekkel bővült, és mára már egy 2696 km-es hálózattá növekedett. Jelenleg további vonalak építése van tervben.
A "fapados" TGV járatok megjelenése további árcsökkenést, ezzel együtt további utasokat csábított át a TGV szerelvényekre (kép forrása: Wikimedia Commons)
Az elmúlt 35 évben sok minden változott, megjelentek a fapados légitársaságok, az autómegosztás, nőtt az emberek mobilitása is, ezért a kezdetben prémiumszolgáltatásként működő TGV szépen lassan a távolsági közlekedés gerincévé vált. Az útnak még nincs vége, az erősödő konkurencia újabb lépésekre ösztönzi a francia államvasutakat, az SNCF-et.
Az Alstom már kilenc fősorozatot, ezen belül további alsorozatokat mutatott be a világnak, melyek közül Franciaországban egy típust leszámítva mind közlekedik is (az AGV fantázianevűt nem sikerült az Alstomnak Franciaországban értékesítenie, de Olaszországban az NTV bevásárolt a vonatokból).
Első generációs narancssárga színű TGV szerelvények Párizs Lyon pályaudvarán 1987. május 24-én (lép forrása: Wikimedia Commons)
Az SNCF eddig közel 500 szerelvényt rendelt az Alstomtól. Az első TGV vonatok már elmúltak 35 évesek is, melyek már nem minden szempontból felelnek meg a megnövekedett igényeknek. A kezdetben 260 km/h sebességet fokozatosan 300-ra, sőt bizonyos helyeken már 320 km/h-ra növelték, ami az első generációs szerelvényeknek már elérhetetlen tartomány.
A folyamatosan növekvő utasszámok miatt (évi több, mint 100 millió!) a legutóbbi időkben szinte csak nagykapacitású emeletes szerelvényeket vásárolt Franciaország államvasútja.
Az SNCF a következő három évben szeretné a TGV szolgáltatását átalakítani, a szerelvényfordulókat optimalizálni, ezzel párhuzamosan pedig a legrégebbi szerelvényeit kivonni a forgalomból.
A Voyages SNCF vezetője, Rachel Picard szerint a változásoknak köszönhetően várhatóan 20-30%-kal csökkenthetik a működési költségeket. A javaslatok 2018. január 8-i megjelenésével hangsúlyozta, hogy az SNCF-nek csökkentenie kellett tevékenységének egységköltségét annak érdekében, hogy versenyképesebbé válhasson más közlekedési módokkal, például az olcsó légitársaságokkal, a távolsági buszokkal és az utazásmegosztó alkalmazásokkal. A hatékonyabb nemzeti üzemeltető reményeik szerint elriaszthatja a potenciális versenytársakat a francia vasúti piacra való belépéstől, amikor 2021-ben megnyílik a vasúti személyszállítási piac Franciaországban.
Már ezüst színben Genève Cornavin állomáson 2008. július 5-én (kép forrása: Wikimedia Commons)
Az SNCF elkezdte kiterjeszteni az olcsó Ouigo koncepcióját további útvonalakra is, és azt tervezi, hogy ez a nagytávolságú közlekedés piacának mintegy 25%-át fogja kitenni. Picard tavaly elmondta a Közlekedési Minisztériumnak, hogy az SNCF az Ouigo-nál szerzett tapasztalatait hasznosítja a nagysebességű szolgáltatások többi részében a hatékonyság növelése érdekében. Az Ouigo nagyon kicsi saját flottát üzemeltet intenzív használat mellett, és Picard úgy véli, lehetségesnek kell lennie annak, hogy növeljék azt az időtartamot, amikor a TGV szerelvények forgalomban vannak. Jelenlegi naponta átlagosan 8 órát üzemelnek, a jövőben ezt 10 órára szeretnék növelni. Ezt a menetrend és a szerelvényfordulók radikális átalakításával szeretnék elérni. A járatok korábban fognak indulni és minden nap tovább fognak közlekedni a jelenlegi menetrendhez képest. Példaként említette a Párizsi és Lyon közötti szolgáltatást, amihez elegendő lenne 19 szerelvény a jelenlegi 24 helyett.
"A lehetőségek hatalmasak" - magyarázta. "A tervükben az szerepel, hogy a jelenlegi kb. 500 szerelvényből álló TGV flottát 300-400 motorvonatra csökkentik le ugyanolyan vagy jobb menetrend mellett. A negyedével kisebb flotta kevesebb beruházást és kevesebb költséget fog jelenteni.
"A jobb kihasználtság lehetővé tenné az SNCF számára, hogy leselejtezze a 35 éves PSE és Atlantique vonatokat anélkül, hogy 35 millió eurósra becsült költséggel új szerelvényeket kelljen helyettük vásárolni. Ez azt is jelentené, hogy a mostani flottához képest homogénebb járműpark jönne létre, melyek csak a TGV Duplex sorozatból és annak alváltozataiból állna.
A helyi és regionális önkormányzatokkal való konzultáció várhatóan hamarosan megkezdődik. Ez azonban vitákhoz és feszültségekhez vezethet majd, mivel a helyi média azt jósolja, hogy egyes állomások elveszíthetik TGV szolgáltatásaikat a változások miatt.
A hatékonysági megtakarítások további célja, hogy hozzájáruljanak az SNCF hatékonyságához és a költségek 2016 és 2020 közötti 2,55 milliárd euróval történő csökkentéséhez, amelyet Guillaume Pepy elnök még várhatóan túl is lép.
Az SNCF jelentése szerint 2017-ben 820 millió euróval csökkentette költségeit, "messze meghaladva" a 750 millió eurós célt. További 780 millió euró megtakarítást terveznek 2018-ra.
A legutolsó színterv napjainkból (kép forrása: Wikimedia Commons)
A TGV márka átalakításához továbbá egy új fehér-sötétszürke színterv bevezetése is hozzá tartozik a korábbi kék-ezüst helyett. A szerelvények közül néhány már "kifehéredett", a következő években további átfestések is várhatóak még.
Ezzel együtt pedig a jól bejáratott világmárka, a TGV név fokozatosan kivezetésre kerül, helyette az inOui márkanevet kell majd keresnünk és használnunk.
A TGV jelenlegi nagysebességű vasúthálózata. A színes vonalakon kívül még további irányokban is közlekednek TGV járatok, de már csak a hagyományos vonatok sebességével (kép forrása: Wikimedia Commons)
És hogy mi lesz a selejtezett TGV szerelvények későbbi sorsa? Az SNCF bizonyára nem akar majd saját magának konkurenciát, így a belföldi értékesítésük nem valószínű. Sok egykori francia szerelvény kezdett már új életet Kelet-Európában, legtöbbjük Romániába került. Bár a TGV-nek való nagysebességű pálya keleten még nem épült, de a szerelvények képesek a hagyományos vasúti síneken is, igaz csak lassabban, közlekedni. Ráadásul a 25 kV 50 Hz-es áramrendszert is mindegyik ismeri... A következő három évben majd kiderül, hogy új hazába vagy a lángvágók alá kerülnek.
Források
* Railway Gazette - SNCF plans TGV efficiency drive to compete with air and bus
Utolsó kommentek