Az alábbi programajánló nem illik a blog eddigi témáihoz, de azért csak megosztom az alábbi képeket is. Jöjjön most pár fotó, mindenféle vonat nélkül a müncheni Tierpark Hellabrunn állatkertről! A fényképek között meg némi információ arról is, hogy miért is érdemes ellátogatni Európa egyik legszebb állatkertjébe családostól vagy akár csak egyedül is!
A Tierpark Hellabrunn egy 36 hektáros állatkert (összehasonlításként: a budapesti 2012 novembere óta 17,3 hektár) Németországban, Münchenben. A park egyik felét az Isar folyó határolja, a másik oldalát pedig Thalkirchen városrész. A bejárat közvetlenül az Isar egyik hídjánál található.
Az állatkerthez vezető Isar-híd, rajta a szerelmesek lakatjaival
A metrómegállótól a Thalkirchner Brücke-n áthaladva juthatunk el a bejárathoz. Ez a híd 197 méter hosszú és 13,4 méter széles. Elődje 1904-ben épült, majd 1989-ben teljesen átépítették. 1991-ben lett kész, mai árakon számolva a megépítése 5,2 millió euróba került. Építése során 520 m³ fát használtak fel, ezzel be is került 1994-ben a Guiness rekordok könyvébe, mint a legnagyobb fahíd a világon. Kb. 2009-ben kezdtek megjelenni a híd korlátján a szerelmesek lakatjai. A város egyenlőre toleráns a lakatokkal, így napjainkig folyamatosan gyűlnek a színes kis lakatok a híd korlátján. Remélem egyszer én is ide zárhatom a sajátomat egy kedves, aranyos lánnyal közösen.
A Verein Zoologischer Garten München e.V. 1905 február 25-én találta meg a megfelelő helyet az új állatkert számára az Isar mellett. Emanuel von Seidl építész tervei alapján épült meg a park, majd 1911 augusztus 1-én nyílt meg a nagyközönség számára.
1922-től a Németországot sújtó hatalmas infláció hatására bezárt, majd csak 1928 március 23-án nyílt meg újra. A megnyitással ez vált a világ első olyan állatkertjévé, ami ma is a legnagyobb értékét adja: az általánosan használt rácsok és kerítések helyett az állatok elválasztását az emberektől vizesárkokkal és szintkülönbségekkel oldották meg! A vadak az embertől pár méterre sétálgatnak, mindenféle zavaró kerítés vagy drótháló nélkül, természetes környezetben.
A második világháború alatt súlyos károkat szenvedett a szövetséges csapatok légitámadásai miatt, de 1945 májusában sikerült újra megnyitnia.
1970-ben a park nagyfokú felújításon esett át.
Napjainkban a park igazgatója Dr. Andreas Knieriem. Jelenleg Hellabrunn egyike Európa legsokszínűbb, legváltozatosabb állatkertjeinek: 2012-ben összesen 757 különböző faj 19183 egyede élt a parkban (továbbá még a nem kimondottan állatkerti látványosságnak számító, "illegális bevándorló" kacsák, libák, víziszárcsák, verebek, cinkék és egyéb városi állatok). A fényképeken szereplő állatfajok beazonosítására nem vállalkozok... :)
Továbbá foglalkoznak még itt korábban kihalt fajok "visszakeresztezéssel" történő feltámasztásával, vagyis különböző állatfajok azonos egyedeinek megfelelő keresztezésével egy csak eredeti génekkel rendelkező egyed megalkotásával. Így a parkban él Hack szarvasmarha (a háziasított szervasmarha egyik őse) és a Tarpán nevű vadló (vagy legalábbis azokhoz hasonló kinézetű és tulajdonságú állatok).
A Tierpark Hellabrunn nagyon aktív a tenyésztésekben, a visszatelepítésekben és az egyéb természetvédelmi projektekben.
2011-ben több, mint 1,821 millió látogató volt kíváncsi a parkra.
A bejáratot ez a két kőszáli kecske őrzi
Az állatkert kengurui a városi vadlibákkal békében élnek
A gorillaházban, egy vastag üveglap választja el a látogatókat csupán a gorilláktól és a többi majomtól
A tevéket csak egy kis korlát, egy vizesárok és egy villanypásztor tartja bent
Az egyik üvegházban élő viola turákó
Az állatok királya, a látogatóktól szintén csak víz választja el őket
Zebrák szabadon, korláton kívül kb 1,5 méteres szintkülönbség is van
Sziklaugrópingvin az "Északi sarkon" (Az állatkert pingvinjei, fókái, jegesmedvéi a "Nord Pole" nevű állatkert-részben élnek egymás közelében)
Napozó Kaliforniai oroszlánfókák
A parkban van állatsimogató is gyerekeknek kecskékkel és egyéb háziállatokkal. Az állatokat az automatából vásárolható takarmánnyal lehet etetni is, aki elég bátor hozzá. Itt láttam egy vicces jelenetet is, mikor az egyik kecske rájött, hogy az automata ajtajában mindig marad néhány szem élelem, így minden vásárlás után megtámadta és a maradékot a nyelvével kicsipegette!
Alpakkák, vigyázat, köpnek, akárcsak a lámák!
Az orrszarvú kifutója, vajon elég ez a kis korlát ellene?
Barnamedve, a térelválasztást szintén szintkülönbséggel oldották meg
Farkas sétál a kifutójában, a határ itt is csak a képen látható víz
A madárház, fent látható a kifeszített háló, mely a madarakat bent tartja
A madárház madarai sem épp vadak, némi kenyeret még kézből is elfogadnak (bár etetni Tilos lenne!)
Látványosságok:
* az 1914-ben épült elefánt-ház;
* az új dzsungel-ház csimpánzokkal, orángutánokkal és Missisipi-aligátorokkal;
* az akvárium a piranyákkal;
* Drakula-villája denevérekkel (a látogatók a sötétben együtt vannak a szabadon repkedő denevérekkel);
* Gyerekeknek játszótér, mini vidámparkkal;
* Állatsimogató
További érdekesség, hogy egyike azon kevés állatkerteknek, ahová kutyát is be lehet vinni!
Az állatkert a Google Térképen (részletes térképért pedig katt ide)
Jegyárak
* Felnőtt: 12 euró;
* Gyerek (4-14 éves kor között): 5 euró;
* iskolás: 8,5 euró;
* nyugdíjas: 8,5 euró;
Részletes jegyárak itt
Irodalom
* Georg August Baumgärtner: ''Denkschrift zum Wieder-Aufbau des Münchner Tierparks Hellabrunn.'' München 1927.
* Heinz Heck: ''Führer durch den Tierpark Hellabrunn, Geo - Zoo München.'' Kunst im Druck, 1931 ASIN B004XV26O0.
* Fritz Hirsch, Henning Wiesner: ''75 Jahre Münchner Tierpark Hellabrunn.'' Münchner Tierpark Hellabrunn AG 1986, ISBN 3799163441.
* Michael Kamp et al.: ''Nilpferde an der Isar: eine Geschichte des Tierparks Hellabrunn in München.'' Buchendorfer Verlag, 2000, ISBN 3934036198.
* Walli Müller, Günter Mattei, Henning Wiesner (Hrsg.): ''"Müssen Tiere Zähne putzen?" ... und andere Fragen an einen Zoodirektor. '' [[Hanser Verlag]], München 2005, ISBN 3446206116.
* Julia Strauß: ''Münchner, Maler, Mustertiere. Der Tierpark Hellabrunn in Zeit und Kunst.'' August Dreesbach Verlag, München 2011, ISBN 978-3-940061-50-8.
* Helmut Zedelmaier/Michael Kamp: ''Hellabrunn - Geschichte und Geschichten des Münchner Tierparks.'' Bassermann Verlag, 2011 ISBN 978-3-8094-2718-6.
* Heiko Wrusch von Bachem: ''Mein Tierpark Hellabrunn: Mit Bachems Wimmelbildern durch den Münchener Zoo.'' Bachem Verlag, 2011 ISBN 978-3761624463.
* Diana Hillebrand: ''Paula, die Tierpark-Reporterin: Abenteuer in Hellabrunn.'' Volk Verlag, 2011 ISBN 978-3862220199.
Utolsó kommentek