A Klangturm, vagy magyarul a "Hangtorony" St. Pölten legmagasabb (vagy meghatározástól függően a második legmagasabb a Dóm után) épülete. A 77,2 méter magas tornyot 1996-ban kezdték építeni Ernst Hoffmann osztrák építész tervei alapján. 1997-ben nyílt meg a nagyközönség előtt az új Kormányzati negyedben.
Közeledés a Klangturmhoz a város felől
A Klangturm ingyenesen látogatható az év 365 napján. A tetejére lépcsőn vagy lifttel is feljuthatunk, ahonnan páratlan kilátás nyílik a városra és környékére. Tiszta időben többtíz kilométeres távolságba is elláthatunk.
A Klangturm teljes nagyságában a Kormányzati negyedben.
Az épület alapja 15 x 15 méteres, magassága 77,2 méter. Negyvenhét méteres magasságban egy panoráma kilátó található, ahová 280 lépcsőfokon vagy a lift egyikével is feljuthatunk. Legtetején rádió- és tv-antennák, mobiltelefon-átjátszók és meteorológia megfigyelő műszerek találhatóak. Alatta mélygarázs és egy mosdó létesült.
A torony építéséhez 650 tonna acélt és 1000 m2 üveget használtak fel. Az épületben három 9,7 méter átmérőjű gömb is található, ezek súlya mintegy 9 tonna. A gömbök jól megfigyelhetőek a torony üvegoldalán keresztül is.
Az előtér a liftekkel
A torony elhelyezkedésével és méreteivel kiemelkedik a kormányzati épületek közül, sőt a város több pontjáról is jól látszik, így tájékozódási pontként is szolgál a látogatóknak.
A földszinten egy infocenter található, ahol a látogatók információkat kaphatnak a torony történetéről és funkcióiról.
Építéséhez 650 tonnányi acélt használtak fel, ám még így is légiesen könnyed megjelenésű a karcsú formájának és az átlátszó üvegfelületeknek köszönhetően.
Az első pillantás a toronyból
A fenti kilátóteraszról láthatóak a város legfontosabb nevezetességei, mint a Dóm, a zsinagóga, a Kormányzati negyed épületei, a természettudományi múzeum vagy a hangversenyterem.
A város felé tekintve
A Traisen folyó és túlpartja
Tovább fordulva kelet felé...
Az első három szintnek további funkciója is van. Bár ezek az egyszeri embereknek nem látogathatóak, mégis érdemes pár szót szánni rá.
A toronyban található gömbök különleges akusztikával rendelkeznek, így művészek és zenészek látogatják, hogy kedvező adottságait kihasználva felvételeket készítsenek. A Klangturm nem csak a helyet, de a technikát is biztosítja, minden szükséges eszköz rendelkezésre áll a zenekészítéshez. Az infocenter felett egy hangstúdió is található, ahová mindhárom gömbből az összes mikrofonokkal rögzített hang befut.
Az Alpok láncai
A torony megnyitására 1996. november 15-én került sor, ám ekkor a belső tér még nem állt készen, így csak kívülről volt az építmény megtekinthető.A megnyitással egyidőben egy koncertet is rendeztek "Land in the Sound" néven, mely hang, zene, videó és fény kombinációjából állt. Az akkori művészi vezető, Alvin Curran és Uli Sigg videóművész közös munkája volt a koncert, mely 45 percig tartott. A közönséget és a kritikusokat megosztotta ez az újszerű előadásmód.
1997. szeptember 13-án és 14-én az "Einhören"-nel nyílt meg a Klangturm a közönség előtt. 2005 óta az infocenter és a panorámaterasz egész évben nyitva áll az idelátogatók számára.
Ismét a város felé fordulva, a Traisen folyó hídján épp a Westbahn magántársaság emeletes Flirtje robog át
A nézelődést ilyen nyugágyakban pihenhetjük ki
A folyón túl húzódik az A1-es autópálya és az új St. pölteni tehervonati elkerülővágány
A Klangturm három különböző éjszakai díszkivilágítással (kép forrása: Wikimedia Commons)
A Hangtorony évente mintegy 34 ezer látogatót fogad, így méltán bekerült a St. pölteni nevezetességek sorába.
Köszönet B. Adriennek a fényképekért, aki nélkül ez a bejegyzés nem jöhetett volna létre.
A Klangturm a Google térképén
Források
* www.klangturm.at
* A német Wikipédia Klangturm című szócikke
Utolsó kommentek