HTML

Vonattal? Természetesen!

Én nagyon szeretek vonattal utazni, ami sok ember számára teljesen érthetetlen. Szeretném az olvasóknak megmutatni, hogy vonattal is érdemes útra kelni, akár külföldre is. Vannak saját utazás leírások, de be szeretnék mutatni olyan lehetőségeket is, melyek kevésbé ismertek. A hagyományos vonatok helyett igyekszem majd megírni az újdonságokat a nagysebességű vasúti közlekedés világából, de lesznek még elfeledett technikatörténeti érdekességek és múzeumok is. Megpróbálom bizonyítani, hogy a vonat sokszor akár a repülő vetélytársa is lehet árban, kényelemben, sőt eljutási időben is! Továbbá néha olvashattok a kedvenc játékomról, a JBSS Bahnról is egy-két rövidebb cikket. Rendszere frissítést nem ígérek, de azért néha nézzetek be hozzám! A bloghoz jó szórakozást kívánok minden Kedves Olvasónak! Balogh Zsolt

Utolsó kommentek

  • Pályamágus, a sínész: @Balogh Zsolt: Igazad van, valóban tévedtem, és nem is kicsit. Visszalapoztam, és valóban két bej... (2026.06.04. 17:54) A Guvano Beach elveszett vágányai
  • Balogh Zsolt: @Pályamágus, a sínész: Ebben most kicsit tévedsz! Lapozz vissza a blogon néhány bejegyzést és láth... (2026.06.03. 21:05) A Guvano Beach elveszett vágányai
  • Pályamágus, a sínész: @Balogh Zsolt: Amikor úti leírásokat olvasok, mindig rákeresek a térképen. Akkor is, ha olyan körn... (2026.06.03. 12:28) A Guvano Beach elveszett vágányai
  • Balogh Zsolt: @Pályamágus, a sínész: Neked biztosan tetszett volna élőben is, nagyon érdekes számomra, hogy az e... (2026.06.02. 22:18) A Guvano Beach elveszett vágányai
  • Pályamágus, a sínész: Nagyon jól sikerült beszámoló. Izgalmas is, látványos is. Egy hazai vonatkozású dolog jutott róla... (2026.06.02. 19:55) A Guvano Beach elveszett vágányai
  • Utolsó 20

Friss topikok

Címkék

1000 mm (1) 18+ (1) 900 mm (1) 9euroticket (2) afrika (9) agv (1) alagút (18) alex (1) állatok (3) állomás (29) alpok (1) alstom (4) amerika (2) amszterdam (1) amtrak (1) anglia (21) április elseje (6) argentína (1) arlbergbahn (4) arosa (1) árvíz (2) atomenergia (1) augsburg (4) ausztria (155) autó (4) autómúzeum (5) ave (23) avlo (1) ázsia (5) baden-württemberg (2) bajorország (60) balaton (1) baleset (4) barcelona (15) bari (2) barlang (3) bayernticket (27) bécs (12) bécsújhely (4) belgium (7) berchesgaden (2) berlin (9) bloginfo (4) bob (6) bologna (1) bombardier (2) bordeaux (1) botanikus kert (4) brazília (1) brenner hágó (5) budapest (6) busz (2) caf (1) chatgpt (1) Cinque Terre (4) commons (2) corniglia (1) covid (2) csalagút (1) csatorna-alagút (3) csehország (20) dánia (6) dél-amerika (1) dél-korea (3) desiro (1) deutsche bahn (25) egyiptom (4) éjszakai vonat (5) elon musk (3) érdekességek (81) észtország (1) etcs (2) euronight (3) európa (13) eurostar (2) filmek (6) finnország (1) fogaskerekű (5) franciaország (101) freilassing (1) füssen (4) füsti (1) gaudi (3) genova (8) görögország (2) gőzmozdony (14) gysev (1) hajó (8) hamburg (8) heide volm (2) híd (5) hollandia (7) horvátország (3) hs2 (1) hyperloop (2) ic (2) ice (24) iho.hu (1) index (188) index2 (337) india (7) innsbruck (5) interrail (20) interurban (1) izrael (1) japán (13) jbss bahn (16) jövő (2) kalifornia (5) kanada (1) kanton (1) kaposvár (1) karácsony (1) kastély (7) kecskemét (25) kenya (2) kína (58) kindertojás (2) kiskunhalas (1) kisvasút (19) kombinált szállítás (3) konténer (1) könyv (3) koralmbahn (4) kötélvasút (12) közel-kelet (1) kufstein (1) különleges vasút (6) las vegas (4) la spezia (3) lego (4) lengyelország (6) lettorszá (1) ligeti (6) lindau (2) Linz (1) linz (3) lisszabon (1) litvánia (1) london (4) los angeles (2) luxemburg (1) madrid (12) magánvasút (3) maglev (6) magyarország (47) mallorca (7) marokkó (4) marseille (1) mellékvonal (1) menetrend (4) mercedes (1) metró (14) mexikó (1) milánó (7) mittenwald (3) mittenwaldbahn (8) modellvasút (16) moldova (1) monaco (1) motorvonat (2) mozdony (4) münchen (80) múzeum (45) nagysebességű vasút (205) nápoly (5) németország (107) nightjet (3) nürnberg (11) nyomtáv (3) öbb (44) olaszország (98) oroszország (4) ouigo (3) palermo (2) párizs (22) peking (1) pendolino (2) plzeň (3) porsche (3) portugália (5) pozsony (1) prága (11) puchberg (7) railjet (21) rail baltica (1) regionalzug (15) reklám (1) rekordok (5) rendezőpályaudvar (5) repülés (11) rhb (3) róma (3) s-bahn (10) salzburg (7) segítség (1) semmering (5) siemens (5) sikló (1) sinkanszen (7) skoda (1) sncf (1) söll (2) sopron (1) spanyolország (87) spital am pyhrn (2) st. pölten (5) strassbourg (1) stuttgart (11) südtirol (2) svájc (28) svédország (5) szaud-arábia (3) szeged (2) szicília (7) szimulátor (1) szlovénia (10) szolnok (2) szurdok (1) s bahn (16) tajvan (1) talgo (8) tarragona (1) TEE (9) teherfuvarozás (7) terepasztal (15) texas (1) tgv (50) tibee (9) tibet (1) tirol (5) (1) törökország (6) train simulator (1) transport tycoon (2) trieszt (2) trolibusz (1) ukrajna (3) USA (33) usa (5) v43 (1) vasútállomás (9) vasútvonal (2) velence (7) vendégposzt (5) villamos (14) virágok (1) virtuális vasút (10) vízesés (1) vonatjegy (2) vorteilscard (2) webkamera (1) wendelstein (1) westbahn (8) Windischgarsten (4) wunderland (3) würzburg (1) zillertal (10) zürich (2) Címkefelhő

Utolsó kommentek:

Pályamágus, a sínész · vasutrol-barkinek.blog.hu 2026.06.04. 17:54:36

@Balogh Zsolt: Igazad van, valóban tévedtem, és nem is kicsit.

Visszalapoztam, és valóban két bejegyzéssel ezelőtt írtál róla, de úgy el voltam havazva, hogy csak belenéztem, és gondoltam majd elolvasom később, ha lesz majd időm. Ahogy ilyenkor lenni szokott, mire lett időm, elfelejtettem.
Nálad a pont, és pótlom a posztot.

Bejegyzés: A Guvano Beach elveszett vágányai

Balogh Zsolt · http://vonattal-termeszetesen.blog.hu/ 2026.06.03. 21:05:30

@Pályamágus, a sínész: Ebben most kicsit tévedsz! Lapozz vissza a blogon néhány bejegyzést és láthatod, hogy a vasútvonal folytatása bizony kiépített kerékpárút, ráadásul kiváló minőségben.

Azok a kötelek sem 100 éve vannak ott, azt az öblöt bizony látogatják rajtam kívül is, sőt még kötelekkel jelölik és segítik is az arra tévedő kalandorokat.

Bejegyzés: A Guvano Beach elveszett vágányai

Pályamágus, a sínész · vasutrol-barkinek.blog.hu 2026.06.03. 12:28:13

@Balogh Zsolt: Amikor úti leírásokat olvasok, mindig rákeresek a térképen. Akkor is, ha olyan környékről szól, ahol már jártam (ez nem ilyen), mert sok minden változhatott is, meg idővel hajlamos az ember másra emlékezni, mint ami valójában van.

Most is így történt. A műholdas felvételeken még jól látszanak az eredeti állapotok. Egészen más, mit a fényképeken látható, de ez van. A természet végzi a dolgát, és nem mindig előnyükre változnak a dolgok, de talán ez csak a mi szemszögünkből van így. A természetnek talán épp így tetszik.

Közben az vetődött fel bennem, hogy az emberek sem feltétlenül igénylik már sem a szépet, sem az egészségeset. Az az épített kőfal ugyan látványos volt, de semmiképp sem nevezném szépnek. Az is elgondolkodtató, hogy ha már gazdaságilag nem is volt a vasútvonal fenntartható, egy kiépített gyalogos-, vagy kerékpáros útvonalnak biztosan jól lehetett volna hasznosítani. Gyönyörű táj, fantasztikus kilátás, és egy vasútvonal legcifrább lejtviszonyai sem meredekebbek egy kerékpárral könnyedén bejárható útvonalnak, szóval talán az igényekben sem lettünk fejlettebbek. Kiépíteni még mondhatnánk sokba kerülne, na de a készet fenntartani, szerintem nem lenne nagy kihívás. Láthatóan arra sincs kellő igény. A keveseknek meg marad a kötél, amíg az is el nem rothad, és valaki le nem zuhan a sziklákról.

Bejegyzés: A Guvano Beach elveszett vágányai

Balogh Zsolt · http://vonattal-termeszetesen.blog.hu/ 2026.06.02. 22:18:02

@Pályamágus, a sínész: Neked biztosan tetszett volna élőben is, nagyon érdekes számomra, hogy az egész vasútvonalat az évek alatt áthelyezték és a régi nyomvonalat visszahódítja a természet. Ezzel a sziklaomlással ráadásul igencsak látványosan sikerült. Ha előre tudom, hogy ez történt, el sem indulok. Csak végig csodálkoztam, hogy oké, azt írják nehéz terep, na de ennyire?

Bejegyzés: A Guvano Beach elveszett vágányai

Pályamágus, a sínész · vasutrol-barkinek.blog.hu 2026.06.02. 19:55:51

Nagyon jól sikerült beszámoló. Izgalmas is, látványos is.

Egy hazai vonatkozású dolog jutott róla eszembe. A Vác felé vezető vasútvonal Dömössel szembeni szakasza egy nagyon látványos, de omlásveszélyes sziklavonulat alatt vezet. Talán kevesen tudják, de ezeket a sziklákat rendszeresen ellenőrzik ipari alpinisták, akik a meglazult darabokat ellenőrzött közülmények között feszítik le a helyükről, hogy ezzel elkerülhető legyen egy nagymértékű és rendkívül veszélyes hegyomlás. A munkálatok idejére a vasúti közlekedést, és az alatta hűzódó közutat is lezárják, majd a legördült kövek eltakarítűása után újra használatba adják.

Bejegyzés: A Guvano Beach elveszett vágányai

Balogh Zsolt · http://vonattal-termeszetesen.blog.hu/ 2026.05.19. 21:25:23

@Fredddy2: Szerepel a cikkben: "Az ingyenes utazás bevezetését valójában a járőröző jegyellenőrök számának növelése kísérte, 60-ról 83-ra. Feladatuk közé tartozik a montpellier-i lakosok ingyenes bérleteinek és a nem helyi lakosok jegyeinek ellenőrzése, valamint az antiszociális viselkedés kezelése."

Bejegyzés: Az ingyenes villamosok elősegítik a közlekedési módváltást Montpellier-ben

Fredddy2 2026.05.19. 12:43:16

@Balogh Zsolt: Nem csak melegedő csövik, hanem pl intravénás drog-élvezők és hasonlók, megfigyelésem szerint ilyenekből Franciaországban is van bőven. Hogy nem szállunk fel szemet csípő fosszaggal a villamosra, az nem jegyvásárlás kérdése, hanem az utazási feltételek megszegése. A kettő ott függ össze, hogy a jegyes helyen az ellenőr legalább elméleti szinten be tudja tartatni az utazási feltételeket, ahol nincs ellenőr, ott ki tartatja be ezeket- erre vonatkozott a kérdés. Van pl biztonsági szolgálat?

Bejegyzés: Az ingyenes villamosok elősegítik a közlekedési módváltást Montpellier-ben

Balogh Zsolt · http://vonattal-termeszetesen.blog.hu/ 2026.05.19. 11:42:07

@Fredddy2: Ez sajnos minden ingyenes szolgáltatás hibája, megjelennek a nem oda való elemek, felhasználók is. Az ingyenes villamos végül is nem ingyenes, mert a helyiek adójából finanszírozzák, de biztosan ott is vannak jogosulatlan utasok. Montpellier melegebb helyen található, mint Budapest, melegedőnek biztosan nem használják.

Bejegyzés: Az ingyenes villamosok elősegítik a közlekedési módváltást Montpellier-ben

Fredddy2 2026.05.19. 11:13:09

Ingyenes tömegközlekedéssel Bp-n is az a fő baj, hogy a hajléktalanok állandóra felköltöznek a járművekre. Ez ellen tesznek valamit Montpellier-ben?

Bejegyzés: Az ingyenes villamosok elősegítik a közlekedési módváltást Montpellier-ben

Pályamágus, a sínész · vasutrol-barkinek.blog.hu 2026.05.10. 08:00:09

Ezeket a szörnyetegeket nem átfesteni, hanem apró darabokra vágni kellene. Ezek a mozdonyok a pályák legkártékonyabb pusztítói. Ahol megjelennek, a vágányok gyors amortizációnak indulnak.

Bejegyzés: Új színekben a MÁV "Szili" mozdonya

fkv.115 2026.05.10. 05:38:22

Erről az jut eszembe, hogy kis nagy hadsereg fegyverkezik, kis hadsereg öltözködik. Mi már megint csak öltözködünk... Nem az a lényeg hogy milyen színnel, hanem hogy jön-e egyáltalán a vonat és hány órát késik.

Bejegyzés: Új színekben a MÁV "Szili" mozdonya

fkv.115 2026.05.10. 05:36:19

Hát nemtom, Bp és Auschwitz között is van azért megálló?

Mondjuk nálunk nincs ilyenekre szükség, elég begördíteni a mizsei cigányszállítót, arra is alig mer felszállni az ember.

Bejegyzés: Megoldás a kocsihiányra!

NAR 2026.05.06. 11:53:09

Elég kontrasztos a svájci kép a sínek melletti szőlővel meg a magyar kép a sínek melletti gazzal...

Bejegyzés: Svájcban aláírták a 200 vonatra szóló keretszerződést

Madarász Henrik 2026.03.24. 02:26:47

Igen, nálunk is a 19.században a kisebb forgalmú vasutak áruszállítás céljából épültek, az uradalmak számára jó helyen, a település központjától távolabb és kanyargós nyomvonalon, azóta se nyúltak ehhez hozzá, ha egyenesen haladnának gyorsabb lenne a vonat és ha a települések központjához közel lenne a vasútállomás, többen használnák a vasutat.

Bejegyzés: Mire elég 15 év?

tulapruton 2026.03.22. 13:32:32

Vannak kínai ismerőseim, hát siralmas a mentális helyzetük. Barátnőm is dolgozik folyamatosan, európai ésszel felfoghatatlan feltételek mellett. Nem azért, mert a kínai egy hangyaszorgalmú nép (ez is benn van), hanem mert ilyen feltételeket alakítottak ki.
-------------
Szerintem a hosszútávon is legélhetőbb és fenntarthatóbb rendszer a latin. Kolumbia, Peru, Chile, Argentína, stb. Nem dúskálnak semmiben, dolgozniuk kell, nem az a nyugati jóléti társadalom. De elvannak, életvidámak, nem terhelik túl a környezetet, szaporodnak, de nem afrikai szinten (jelenleg kb. 2 a gyerekszám, valahol kevesebb: Uruguay, Argentína, valahol több: Peru, Bolívia). Van egy technikai alap-szint, nem Afrika, vagy Afganisztán, de nem is az a túlmodernizált, mint Kína, ahol nemhogy lényegében készpénz nincs, hanem arc-szkenneléssel veszik már a vonatjegyet is, és repülő drónok hozzák a pizzát.

Bejegyzés: A fejlődés ára

Brendel Mátyás · http://ateistaklub.blog.hu/ 2026.02.11. 09:14:29

Voltam ott, igaz csak rövid ideig álltam meg. Csak az enklávék kedvéért. A szebb helyeket nem láttam. De érdeke,s mindenki megnézheti a térképen. Van olyan, hogy belga területen egyetlen ház Németországhoz tartozik. És van olyan, hogy kerékpár-vasút kereszteződés, ahol a kerékpárút német, a vasút meg belga. SZóval 4 irányban hagyhatod el a kereszteződést, 2 belga és két német irányban. És nem egyik oldalon német, másik oldalon belga, hanem felváltva.

Bejegyzés: A Vennbahn

nomad · http://szkaresz.blog.hu/ 2026.01.25. 18:58:34

Anno orosz-amerikai rendszer átvétele elmaradt. A teher vagonprimitívség megőrzése fontos szempont volt. Mint DIGÉP anno, már megvolt, milyen gépeket kell beszerezni. a szomszéd gyár adta volna az öntvényeket. A japán átállás is inspirálta dolgot. De az eu már akkor is eu volt :) Üdv! youtu.be/Nkq8KMtsqdU?si=sMeRBsX1JzGBlN7N

Bejegyzés: Digital Automatic Coupling - az európai egységes és digitális vasúti kapcsolókészülék

geegee · http://eszakonelunk.blog.hu 2025.12.03. 14:25:52

Érdekes.Felülni mondjuk nem mernék rá... :-)

Bejegyzés: Egysínű vasút az olasz tengerparton
süti beállítások módosítása