A magyar vasút állapota egyre gyakrabban szerepel a napi hírekben, míg a kormány a 10 pontos vállalását és annak pozitív következményeit dícséri, addig az utasok épp ellenkezőleg, az egyre romló szolgáltatás miatt emelik fel a hangjukat. Az igazság most is szubjektív, valakinek megfelelő, valakinek átlag alatti, másnak pedig átlag felett szolgáltatás jut.
Az utazás kiindulópontja: Pécs állomás (A kép illusztráció, forrása: Wikimedia Commons)
Simon Andersen svéd youtuber 2025. nyarán Magyarországra látogatott és kipróbálta a Pécs-Budapest Intercity járatot. Élményeiről egy 15 perces videót is készített, melyből megtudhatjuk, milyen benyomást tesz egy svéd utazóra a Magyar Államvasutak.
Simon Andersen Európa több országában is megfordult már vonattal, így bőven van összehasolnílási alapja. Gyorsan felismeri a maygar vasút gyenge pontjait, de észreveszi a pozitívumokat is. Érdemes végignézni a videóját és elgondolkodni azon, milyen képet mutat a magyar állam az országba látogató idegeneknek.
A videó címe már előre elárulja a választ: nem túl jót... A The Complete MESS That Is Hungarian Railways in 2025 ("NEW" French Trains!?) cím magyarul így hangzik: A magyar vasutak teljes káosza 2025-ben („ÚJ” francia vonatok!?)
Simon számára a legszembetűnőbb probléma a gördülőállomány véletlenszerű, koncepció nélküli keveredése. De a külsőségeken felül rávilágít néhány rendszerszintű problémára is.
A videó a Youtube-on, a videóhoz magyar felirat is rendelkezésre áll
A MÁV legtöbb problémáját kétségtelenül az alulfinanszírozottság, vagyis a kínzó forráshiány jelenti, melynek következményei évről-évre csak halmozódnak. Pedig "csak" évi 500 milliárdból is lehetne csodát tenni, ha lenne hozzá politikai akarat...
Ha tetszett a bejegyzés, kövesd a blogot a Facebookon is!

Utolsó kommentek