Tibor barátom véget nem érő unszolása miatt ismét autók a vonatos blogomon! Ezúttal a stuttgarti Porsche múzeum következik, a fotók szintén Tibenszky Tibortól származnak.
A válogatás ismét szubjektív, hiszen egy poszt kevés lenne ahhoz, hogy minden érdekességet bemutassak. Aki teheti, mindenképp nézze meg élőben, akárcsak a közeli Mercedes múzeumot, ha már Stuttgartban jár!
A múzeum előtere, néhány autócsodával
Ferdinans Porsche 1931 április 25-én alapította meg Tervező és Tanácsadó vállalkozását. A cég 1945-ig nem épített autókat, csak a tervezéssel foglalkozott. Legnagyobb megrendelője a hadsereg volt, ahová harckocsikat, rohamlövegeket és még sok egyéb járművet is tervezett.
Porsche néven gépkocsi először 1947. július 17-én készült el, a 356-os Nr. Ettől fogva autókat is gyártottak kis darabszámban, ahol a márkanév egyet jelentett a magas minőséggel és meghökkentő technikai újdonságokkal.
De a nevéhez fűződik az ún. Landwerk Zug megalkotása is, szintén a hadsereg részére. Ez egy kétéltű járműszerelvény volt, mely egyaránt közlekedhetett sínen vagy közúton is. Az öt tonna össztömegű vagonokból a kétéltű, hibrid-hajtású! vonató közúton ötöt, vasúton tízet tudott vontatni.
Érdekes momentum, hogy az első Porsche sportautók az egyszerű, mindenki által ismert Volkswagen Bogak alapjaira épült.
Azt hiszem a rokonság nyilvánvaló! (Kép forrása: Vezess.hu)
A gyártás megindulásánál a karosszériákat még jobbára kézzel készítették, az ívelt elemek összehegesztése, majd a festése nagyfokú, precíz tudást és sok kézimunkát igényelt. Az 1950-es évek elején még csak mindössze évi 400 db Porsche 356 típusú autót gyártottak. Az évek során a gyáregységet fokozatosan bővítették, elsőnek korszerű karosszéria-elem gyárral, majd fényezőüzemmel, raktárakkal, mígnem el nem érte a ma is ismert formáját.
Az első múzeum 1976-ban nyílt meg, ahol a Porsche autógyár prototípusait állították ki. A Delugan Meissl tervezte új épület 2009. január 29-én nyílt meg a cég székháza mellett. Az épület 5000 négyzetméteres, ahol összesen 80 autó és rengeteg díj, trófea, motor, fénykép és még sok-sok érdekesség tekinthető meg a Porsche több mint 80 éves történelméből.
Az új múzeum épületének tervezett költségvetése 60 millió euró volt, de a megnyitásig ez az összeg elérte a 100 millió eurót is (kb. 31 milliárd Ft)!
Nem, nem tévedés! A Volkswagen Bogár gyökerei is a Porschehez nyúlnak vissza! Az autó fejlesztésében jelentős szerepet játszott Ferdinand Porsche, akit a Bogár megteremtőjeként tartanak számon.
Sacha volt Ferdinand Porsche első versenyautó terve
Typ 754 "T7" prototípus 1959-ből
Az 1963-ban elkezdett Porsche 911 gyártása mérföldkő volt a gyár életében. Ez a típus is a szintén farmotoros Volkswagen Bogáron alapul. Motorja 1998-ig, a Porsche 996-os megjelenéséig, léghűtéses volt. A modell alapvető koncepciója változatlan maradt az 1963-as bemutató óta.
Az egyik legsikeresebb versenyautó a világon, számtalan sorozatban indították. 1979-ben a 911-esből fejlesztett 935-ös a Le Mans-i 24 órás versenyben is diadalmaskodni tudott.
De más rekordokat is magáénak tudhat: Az 1999-es "Az Évszázad Autója" szavazáson a Ford T-modell, a Mini, a Citron DS és Volkswagen bogár után az ötödik helyen végzett!
Az 1953-tól készülő Chevrolet Corvette után a 911 a világ második leghosszabb ideje gyártásban lévő sportautója, több, mint 51 éves múlttal.
Mivel a Porsche 911 2013-ban ünnepelte az 50. születésnapját, ebből az alkalomból bemutatásra került az összes megjelent típus a stuttgarti múzeumban.
Ezekből a 911-esekből is következzen néhány, a teljesség igénye nélkül:.
Porsche 911 GT1 25 darab készült belőle mindössze, a jelenlegi értéke 1,4 millió dollár
Híres emberek Porschéi, a sort szintén egy 911-es nyitotta
Talán ez a Porsche is ide tartozik, a kommentelők meg segítenek eldönteni...
De ne feledkezzünk meg a versenysportokról sem, hiszen a Porsche nem csak városi sportautó, hanem versenyautó is! Az autóversenyek kezdete óta jelen van több kategóriában, lássunk ezek közül is néhányat:
Porsche 909 Bergspyder, a 430 kg tömegű autó összesen 275 lóerő teljesítményre képes, a rugók és az üzemanyagtartály titánból készült, a hátsó légterelő mozgatható
A Porsche Indy sorozatban indított versenyautója
A Porsche a Rally világába is belekóstolt
Trófeák a Porschétől a versenysportban elért eredményekért
A lista végére pedig kerüljön egy igazi "fenevad" is, a Porsche 959-es álomautó az 1980-as évekből. A 320 km/h végsebességével a leggyorsabb volt az utcai autók közül. Motorja 2847 köbcentiméteres ikerturbós hathengeres boxermotor, 450 lóerős maximális teljesítménnyel.
Mivel a sorozatgyártás kizárólag a versenysportban való részvétel jogát hivatott biztosítani, 1986 és 1989 között, három esztendő alatt csak 337 db-ot gyártottak ebből a kétüléses kupéból.
Érkezik TGV Duplex 2N2 Párizs felől, hogy pár perc múlva továbbinduljon München felé (Apró érdekesség, hogy ennek a TGV változatnak az engedélyezett legnagyobb sebessége szintén 320 km/h, melyet Párizs és Metz között bizony ki is használ).
Münchenből Stuttgartba óránként indulnak a különböző kategóriájú vonatok: kora reggel egy TGV, napközben számos ICE vagy IC vonat biztosítja az eljutást Baden-Württemberg fővárosába. A visszaúton szintén ugyanez a kínálat, a különbség csak annyi, hogy a napi egy TGV nem reggel, hanem délután indul Stuttgartból (hogy aztán majd reggel visszainduljon Münchenből Párizsba).
Regionális vonattal csak átszállással érhető el a bajor fővárosból sokkal hosszabb idő alatt, és még a jegy ára sem lesz jelentősen kedvezőbb, így nem is ajánlott a lassabb vonatokat választani.
A stuttgarti főpályaudvartól (Stuttgart Hauptbahnhof) az S6-os számú S-Bahnnal kell a Porsche Platzig utazni, majd onnan tovább gyalogosan el egészen a már messziről felismerhető gyárig. A gyár közelében pedig már várja a Porsche rajongókat a múzeum!
A múzeumba a belépő 8 euró, mely a kétszerese az ingolstadti Audi Forumnak, de még így is megéri egy autóbolondnak vagy a technika iránt érdeklődőnek!</p
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
bioLarzen 2014.02.28. 14:46:20
Kis korrekció: a "Porsche Forma-1 versenyautó" feliratú kép (a zöld autóval) valójában egy Indy sorozatban induló kocsi.
rgranc 2014.02.28. 15:26:26
Össze sem lehet hasonlítani a kettőt minőség terén! A Mercedesnél csak a sportkocsijaikból volt kb annyi, mint a Porschénál az összes kiállított autó, pedig a 6. emeletnyi informatív kiállítás amúgy is hosszú köröket ver a Porsche másfél szintjére.
Valóban kötelező egyszer megnézni (mégiscsak Porsche múzeum), de a Mercedest sokkal-sokkal inkább ajánlom!
(Egyébként villamos-múzeum is van Stuttgartban, hogy még jobban közelítsünk a blog témájához.)
Balogh Zsolt · http://vonattal-termeszetesen.blog.hu/ 2014.02.28. 15:29:34
stefiapo 2014.02.28. 15:46:45
Quattroman 2014.02.28. 17:40:29
Kacsának a CV2-t csúfolták, a DS "béka" volt a szeme miatt. A DS fanok pedig "Istennő"-nek nevezték utalva a Pallas kivitelre...
Jegkoko 2014.02.28. 18:32:46
Sadist 2014.02.28. 20:02:23
Érdemes megemlíteni még azt is, hogy az első összkerékhajtású utcai sportkocsi volt, ami dinamikusan tudta változtatni az első és hátsó kerekekre jutó nyomatékot. Ja, és 3.7 s alatt volt százon, ami nem kicsit arcleszakító, tekintve, hogy a közel 30 évvel későbbi 997 turbo képes ilyen teljesítményre.
Balogh Zsolt · http://vonattal-termeszetesen.blog.hu/ 2014.02.28. 20:54:14
Karl Friedrich Drais der Freiherr von Sauerbronn · http://darazskarcsi.blog.hu 2014.03.02. 01:05:10
objekt678 2014.03.02. 11:22:15
Porsche 1931 április 25-én alapította meg Tervező és Tanácsadó Kft-jét.
Ez a cég 1945-ig nem épített kocsit, "csak" tervezett hol harckocsikat, hol kis VW kocsikat, egy kis Kübelwagent meg Schwimmwagent, 150 tonnás mozgó erődöt, rohamlöveget...
Zseni volt, az biztos.
Porsche néven gépkocsi először 1947. július 17-én készült el, a 356-os Nr.1
objekt678 2014.03.02. 11:29:00
Balogh Zsolt · http://vonattal-termeszetesen.blog.hu/ 2014.03.02. 15:43:59